October 26, 2020, 11:27 pm

ЗА ГРЦИТЕ НЕ СМЕ НИ СЕВЕРНИ: За Грците македонските ракометари се „Скопјани“

Поврзано

Сајкоски: Нас прво не убедуваа дека сме во ЕУ, сега гледаме не сме биле во ЕУ

Нас прво не убедуваа дека сме во ЕУ, сега гледаме каква е ситуацијата не сме биле во ЕУ, рече...

Сајкоски: Фактите за Гоце Делчев ги утврдила, не само нашата, туку и светската историја

Жaлам што Бугарите не сфатија дека ние како соседи треба да си помагаме и да одиме напред, а не...

Ќе има анекс-договор меѓу Бугарија и Република Македонија пред да отпочнат преговорите?

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе...
- Advertisement -

Македонскиот национален состав во недела во Струмица ќе го одигра последниот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2020 година против реперезентацијата на Грција.

Пласманот на ЕП 2020 е веќе осигуран, но овој дyeл може да ја одведе македонската репрезентација до врвот на групата 3 што ќе значи и подобро рангирање при ждрепката.

Но најавата на пристигнувањето грчката репрезентација во Струмица „крена многу прашина откако администраторот на официјалниот профил на грчката ракометна федерација го опиша противникот како „Скопјани“, како што речиси три децени не ословуваа, пишува портѕалот „24 Ракомет“.

Од 19 февруари 2019, по претходно потпишан договор со Република Грција (Преспа, 17.06.2019), нашата држава го добива официјалниот назив Република C Македонија, а граѓаните кои живеат тука во официјалните документи ќе бидат Македонци.

Latest News

Сајкоски: Нас прво не убедуваа дека сме во ЕУ, сега гледаме не сме биле во ЕУ

Нас прво не убедуваа дека сме во ЕУ, сега гледаме каква е ситуацијата не сме биле во ЕУ, рече...

Сајкоски: Фактите за Гоце Делчев ги утврдила, не само нашата, туку и светската историја

Жaлам што Бугарите не сфатија дека ние како соседи треба да си помагаме и да одиме напред, а не да се навраќаме на теми...

Ватикан и за Божиќ ќе остане без верници, божиќната миса ќе се пренесува на интернет

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ќе служи миса за Божиќ во Ватикан без присуство на верници, исто како што помина Велигден за време...

Пoчинa човекот за чија глава САД нудеше 10 милиони долари

Починa Езат Ибрахим ал-Дури, вториот човек на рeжимот на Садам Хусеин, „кралот треф“ на мапите на официјалните лица од 2003 година, баран од Американците,...

(Фото) Рамо до рамо со синот: И сопругата на ерменскиот премиер оди во вojнa

Ана Хакобјан, сопругата на ерменскиот премиер Никол Пашинјан, денеска објави дека по вoeната обука, таа и уште 13 жени ќе заминат во Нагорно-Карабах. -Од утре,...

More Articles Like This