December 3, 2020, 9:24 pm

За да останеш нopмална, огледај се на балканска жена: Ова мора да го прочитате

Поврзано

На сон ѝ се јавил глас кој и порачал да оди помеѓу три цpkви, да открие лekoвита вода – кога се вратила, ја чекало...

Трајанка од Прилеп си имала мака и откако на сон ѝ се јавил глас, одлучила да го послуша и...

ВИДЕО: Мало детенце одушевено од автоматски лизгачки врати

Бебињата и малите деца се возбудуваат и радуваат за ситници, бидејќи сè што се случува наоколу за нив е...

Дoбилa нa лoтo по 20 години игpajќи ги бpoeвитe нa пoкojниoт coпpyг

Неименувана Австралијка добила џекпот на лотарија од над 700 000 американски долари откако ги користела истите броеви на нејзиниот...
- Advertisement -

Балканската жена е имагинативна, и целиот свет е секогаш со неа: кинескиот пазар може да биде Пета авенија за неа, турските гаќички на пазарот се Викторија Сикрет за неа, од разгазените минатогодишни чевли ќе го одвлече вниманието со ставање на повпечатлив кармин, а торбата полна со сметки за струја, ќе ја носи со насмевка.

Ви донесуваме феноменален текст на Мирјана Бобиќ Мојсиловиќ кој ја опишува просечната жена од овие простори како пример за тоа како да се остане позитивен, среќен и што е најважно – нормален!

„Ако вашата држава ве измачува, ве загрижува, предизвикува нервоза, страв и ве тера да ја изгубите смислата на животот, да паднете во депресија и не гледате излез – има само еден совет што дава резултати: огледајте се на балканската жена.

Таа е херој. Ова не е феминистичка приказна, ова се факти:

Погледнете наоколу и ќе видите армија феноменални и сè уште насмеани, добро облечени и негувани жени кои и покрај сè успеваат да ја најдат смислата на животот, гушкаат деца, готват ручек, одат на работа, поправаат и раскреваат по дома и легнуваат, сонувајќи како хероините од романтични бестселери, дека утре е нов ден и дека ќе биде подобро.

Балканската жена е имагинативна, и целиот свет е секогаш со неа: кинескиот пазар може да биде Пета авенија за неа, турските гаќи на пазарот се Викторија Сикрет за неа, од разгазените минатогодишни чевли ќе го одвлече вниманието со ставање на повпечатлив кармин, а торбата полна со сметки за струја, ќе ја носи со насмевка.

Таа знае да направи мусака од 300 грама месо за четиричлено семејство, знае да смисли рецепт за торта од две јајца и да го разбие сивилото на денот со букет зимски рози.

Таа го креира и „осмислува“ животот и затоа е вистински уметник.

Ако не сте разбрале, балканската жена не се предава. Таа ќе измисли море на Ада Циганлија, ќе ги измеси сите јужни острови од леб и ќе нареди тегли ајвар како што другите жени редат накит.

Затоа што таа сфаќа.
Од самиот живот, многу поважно е како го интерпретираме и толкуваме.“

извор:zenskikutak.rs/ Mirjana Bobić Mojsilović

Latest News

Диего Марадона има потекло од Бaлканот

Помина една недела откако почина Диего Армандо Марадона. Во овој период беа раскажани многу приказни, практично да немаше човек...

Состојба по градови: Скопје со речиси 30 000 зaбoлeни

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847,...

(Во живо) „Прашањето ми е следно“ со Александар Николоски

Следете ја во живо првата и вонредна емисијата „Прашањето ми е следно“ со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и новинарот Александар Митовски. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/659225641413021

Народот се буди: И утре блokaди во Скопје и протecт во 20 македонски градови

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук профил најави продолжување на протестите и утре. Протести ќе се одржат во 20 македонски градови....

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови, понекогаш влијае на срцето или...

More Articles Like This