„За заедничка Македонија“ денеска 17-ти ден продолжува со протестите: Од ден на ден сме се побројни

Поврзано

Лаже кај стигне: Заев му ветил на Тачи дека ДУИ нема да ја земе во Влада

Поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев му ветил на претседателот на ДПА, Мендух Тачи дека ако евентуално...

Бектеши ја иcкapa Царовска: Повеќе работи, помалку терај кампања!

Вицепремиерката Мила Царовска многу е зафатена со изборни активности па затоа нема време да се посвети на странските компании,...

До вчера 137 лицa со Koвид-19 и во изoлaцијa се пријавиле за гласање

Потпретседателката на Државната изборна комисија (ДИК) Дитмире Шеху изјави дека до вчера барање за гласање до општинските изборни комисии...

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ Нова Дарко Мијаловски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Za-zaednicka-Makedonija-3-den-23-Custom-740x561 (1)

Тие имаат училишта, децата се школуваат на албански јазик. Албанците во оваа државата се значаен фактор, нивните истакнати претставници се дел од општествениот живот, дел од Владата, истите закони важат за нас и за нив. Се гледа дека не станува збор за никаква дискриминација, дека оваа Тиранска платформа е директен вовед во едно црно сценарио за поделба на Македонија и создавање на голема Албанија. Затоа е оваа граѓанска иницијатива создадена, да кажеме „НЕ“ на сите оние кои сакаат да ја разнебитат нашата татковина, вели Мијаковски.

Тој вели дека иако имаат одредени притисоци, апсолутно ќе истраат до самиот крај и нема да потклекнат се додека не се отфрли Тиранската платформа и додека не се постават некои нови начини на кои ќе се продолжи со понатамошно функционирање.

-Оваа платформа не беше поставена пред гласачите, ни се постави како уцена, да ја прифатиме, да мора да ја редефинираме нашата држава, да ја промениме химната, нашето знаме. Тоа е нешто што нема да го дозволиме и затоа сме тука, и од ден на ден сме се побројни, вели Мијалковски.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да го охрабриме народот, да истрае...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Повеќе вести