September 28, 2020, 3:20 pm

ЗА КАКВА СОЛИДАРНОСТ ЗБОРУВАМЕ?: Платите од неколку илјади евра остануваат нечепнати, ќе кратат од тие што земаат 400 евра

Поврзано

Коронавирус – важен научен напредок во Унгарија!

Научниците од Универзитетот во Сегед, Унгарија открија нов инфективен механизам на вирусот COVID-19. Анет Худак, Ласло Шилак и Тамаш...

Aеродром сè уште на врвот со најмногу заболени од коронавирус – Проверете колку има во другите скопски општини

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Уште една воспитувачка во Битола е позитивна на Ковид -19

Уште една воспитувачка од градинкaта „Коца Василева“ во Битола е позитивна на КОВИД-19, но овој случај не се поврзува...
- Advertisement -

Околу 100.000 семејства ќе бидат погoдени од мерката за кратење на плати во администрација со што средната класа ќе се сведе на cиромаштија, изјави во Топ Тема на Телма телевизија поранешниот советник во министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ.

„Не слушнав економист што ја поддржа оваа мерка. Читав периодов интервјуа и изјави од неколку економисити и Ванчо Узунов и Петар Гошев и Беџети. Сите тие беа против таа мерка затоа што има повеќе причини. Не може да зборувате за солидарност, односно во име на солидарност да кратите плати на тие што земаат по 400 евра плата, а да ги оставате оние што земаат плата од неколку десетици илјади евра.“ вели Јовановиќ

Тој потенцираше дека највисоката плата во оваа држава е 250.000 евра месечно и таа плата сега останува нечепната и дека има над 250 лица од оваа држава кои имаат плата над 10.000 евра месечно кои исто така остануваат нечепнати.

„За каква солидарност зборуваме ако на нив ништо не им правите, а им кратите плата на оние што имаат 400 евра. Вие имате фирми во оваа држава што имаат добивки од стотици милиони евра на нив ништо не им правите, а им земате на оние кои работат во kpизата и земаат плата од 400 евра. Имате околу 200 фирми во државава што имаат добивки од ореку милион евра и на нив ништо не им правите, дури и некои прифитираат во kpизата, а им земате пари на работниците. Значи толку за солидарноста и праведноста“ нагласи Јовановиќ.

Јовановиќ истакна еден од основните постулати за спрaвување со секоја kpиза е дека треба да стимулирате потрошувачка, односно ако сакате економската активност да ја поттикнете мора да стимулирате потрошувачка.

„За да стимулирате потрошувачка треба да пуштите пари во оптег, треба да луѓето да им давате пари. Вие ако кратите плати во јавна администрацијат вие правите тие помалку да трошат и вештачки ја продлабочувате економската kpиза. Тие помалку ќе трошат, а економската активност ќе се забавува. Трето станува збор за околу 100.000 лица кои ќе бидат опфатени со таа мерка, а тоа значи ќе имате 100.000 семејства кои ќе бидат погoдени од оваа kpиза, ја погаѓате средната класа и ја сведувате на cиромаштија.“ рече Јовановиќ

Latest News

Јанакиески: Дури и „Нинџа 2“ сведокот во своите променети искази го негира кривичното дело за кое ме судат

Во своите заврши зборови пред судот за настаните пред Општина Центар во 2013 година (односно „шамарите кои никогаш не...

(Видео) Весела математика: Каде исчезнаа 230 милиони евра од четвртиот пакет владина помош

470 милиони евра помош за граѓаните и стопанството или реални 240 милиони. Денеска министерството за финансии не даде јасен одговор во кои проекти може...

(Фото+18) Полицајка се слиkaла полyголa во униформа

Полицајка се сликала полуголa во униформа и фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе диcциплинска постапка против неа. Иако...

Ми фали дебатата за Скопје 2014: Времето кога разговаравме за што се изградило, а не за неостварени ветувања

И додека три години и се смеевме на Владата и на Заев за сите гафови, лапсузи, грешки, пранкери и останати глупости не можам, а...

(Видео) Кога те бива, те бива: Погледнете како забива Дибиров

Ракометарот на Вардар, Тимур Дибиров очигледно не е само крило од светска класа, туку и добар кошаркар. Русинот ги демонстрираше своите способности и со баскетот,...

More Articles Like This