October 28, 2020, 3:34 am

ЗА КАТАКЛИЗМАТА СО ДОГОВОРОТ МОРА ДА ИМА ОДГОВОРНОСТ: Мицкоски побара одговорност од потписниците на капитулатнскиот договор

Поврзано

Бројките го дeмaнтирaат Филипче, над 30% од тестираните се позитивни

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма уштe еднаш покажа дека...

Coвeтницитe нa Заев гo чинaт нapoдoт 246.000 eвpa гoдишнo

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека во моментов сме среде најголема здравствена и економска криза, каде што секојдневно се бројат починати,...

Остaвкa веднаш: Филипче потфрли, секој 3 тестиран во Македонија вчера имал kовид

1/3 од тестираните во текот на вчерашното деноноќие се позитивни на Ковид. Тоа значи дека секој 3 тестиран имал...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека покрај денешното разочарување околу добивањето на датум за преговори со ЕУ е и вчерашното разочарување од она што го кажа генералниот секретар Столтенберг дека додека не се случат уставните промени нема да има покана за членство во НАТО, но подвлече и дека за ваквиот дебакл мора некој да сноси одговорност.

Според него ова е тажен период за Република Македонија. Тој се надева дека ова ќе заврши што побрзо и ќе биде заборавено од граѓаните на Република Македонија и сите оние кои си ја сакаат сопствената држава без разлика на нивниот етникум.

– ВМРО-ДПМНЕ и сите граѓани сакаат да живеат во подобра држава и сакаат да бидат среќни и да не стравуваат за нивната иднина. Во моментов имаме работа со Влада која прави егзебиционизам на дневно ниво и која не може да ни понуди ништо добро. Тоа е суштината. Македонија доби капитулански договор но не доби датум за преговори со ЕУ. Сите сакаме Македонија да биде дел од НАТО од ЕУ, но за жал овие луѓе не само што немаат капацитет да ги решат реалните проблеми на граѓаните туку комплетно потрфлија во дипломатијата, рече Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека од позитивниот дух кој бил наметнат од Владата очекувал да се добие датум за преговори за членство во ЕУ, но од тоа не биднало ништо. Исто така Мицкоски потенцираше дека во овој момент исто така најмалку што очекува е како гест на морален чин министерот за надворешни работи Никола Димитров да си поднесе оставка.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This