September 28, 2020, 9:35 pm

ЗА ЛЕПЧЕ: Кадарот од СЈО од кој произлезе „Peкет“ со новиот закон ќе биде вдомен во ОЈО

Поврзано

Филипче: Јануари ќе биде нajpизичен за спpaвување со кopoнавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нajризичен период кој следува со коpонавирусот е месец јануари. Тој во вечерашната Топ...

Образованието е право, а не привилегија: Средношколците peволтирани, платформата не функционира

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да...

Старо-новиот министер за зaраза и cмрт, Филипче од стартот на пaндемијата, ја направи Македонија лидер на листите во регионот и Европа по црна статистика

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма продолжи со кажување на...
- Advertisement -

Стручните соработници на обвинителите, техничкиот кадар и административците од специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе бидат прераспределени во другите јавни обвинителства, се предвидува со предлог-текстот за законот за Јавно обвинителство.

Во членот 24, се нагласува дека:

Во случај на укинување на Јавно обвинителство, наредбите за ангажирање истражители во тоа обвинителство престануваат да важат и истражителите се враќаат во институцијата од која се упатени во Јавното обвинителство, пишува во членот 24.


Вработените од СЈО, обвинителството на чие чело беше Катица Јанева, со новиот закон ќе бидат вдомени во ОЈО. Јавноста знае дека станува збор за компромитиран кадар, од тимот на обвинетата за рекет, Јанева.

Првоосомничен во Рекет, а сега обвинет е Бојан Јовановски познат како Боки 13. За неговата соработка со екс-премиерот Зоран Заев секојдневно испливуваат докази на виделина.

Најново во низата е вчерашната аудио бомба.

„Му требаат пари за тоа телевизијата и само прави некои комбинации… Ние на неколку пати така му помогнавме во телевизијата, главно за маркетинг, тоа беше уште порано лани октомври-ноември 2018-та година“.

Овие зборови на екс-премиерот Зоран Заев вчера одекнаа од говорницата на Собранието откако како аудио бомба ги пушти пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

На снимката може да се чуе како Заев јавно признава дека ја помагал телевизијата на Бојан Јовановски.

Во аудио записот, Заев вели дека помошта била во пари, поточно околу маркетингот на телвизијата, но и дека Бојан Јовановски земал пари од бизнисменот Силјан Мицевски.

Latest News

Клacтер во Џенова: 14 нови членови од екипата зapaзени со коронавирусот

Џенова потврди 14 нови случаи на коpoнавирус само еден ден по дебаклот од Наполи со 6-0 на „Сан Паоло“....

Повpeдeни две лица во тешкa сooбраќајна нecpеќа во Бутел

Најмалку две лица се повpeдeни во cyдир на два автомобили вечерва во Бутел, дознава 24 Инфо. Сообраќајната нecреќа се случила на крстосницата од булеварот „Христијан...

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде во тек е cудир помеѓу...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на опозициониот лицер, Алексеј Навални или...

Филипче: Јануари ќе биде нajpизичен за спpaвување со кopoнавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нajризичен период кој следува со коpонавирусот е месец јануари. Тој во вечерашната Топ Тема објаснува дека месец јануари...

More Articles Like This