September 25, 2020, 4:49 pm

ЗА НАС МАДЕ-ТО: ,,Made in Macedonia” кај нас заминува во историјата, ексклузивно право на трговската марка ќе има Грција!

Поврзано

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...

Од незадоволително кopyптивна сме станале задоволително кopyптивна држава

Ивор Мицковски, политички аналитичар смета дека Македонија од незадоволително коруптивна станала задоволително коруптивна држава. Сме имале напредок во борбата со...
- Advertisement -

Мечките од договорот од Преспа за промена на македонското име, допрва ќе излегуваат, а професорот Димитар Апасиев коментира на не доволно разработената тематика околу трговските марки поточно ,,Made in Macedonia”, трговска марка по која стана препознатлива нашата држава, а македонските претприемачи повеќе не ќе може да ја користат. Имено тој посочува дека според договорот од Преспа трговската марка ,,Made in Macedonia” ќе стане ексклузивно право на Грција, а иронично коментира дека на нас ќе ни остане само маде-то. За крај тој забележува дека очигледно станува збор за недостаток на образование од областа на дипломатијата кај владините претставници и непостоењето на преговарачки способнисти.

-Made in MACEDONIA за производите од Грција.  За нас само „маде-то“ #СвакаЧастМајстори #ЈебелоВасВечерноШколоЗаДипломатијаИПреговарање, коментира Апасиев.

 

Latest News

Тpaгeдија: Загина 20 годишно момче откако се пpeвртело со трактор

Загина 20 годишно момче од Љубаништа во нecреќа што се случи денеска во близина на патниот правец Отешево-Трпејца. Дознаваме дека...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и претепан пред својот дом во...

33 годишна жена нaпaднaла тинејџерка на паркингот на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка приjaвила во полиција дека доцна синоќа била физички нaпaдната на паркингот на Средно Водно. Според пријaвеното, нападот го извршилa 33-годишна жена со иницијали...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на мерките, соопшти премиерот Зоран Заев. Денеска...

Се создаде нова, уште позapaзна мyтација на ковид-19

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мyтација која се чини дека е уште позapaзна, а експертите велат дека тоа може...

More Articles Like This