ЗА ОНИЕ ШТО ИЗБЕГАА НА ВРЕМЕ: Временска прогноза за продолжениот викенд

Поврзано

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку...

Денес не очекува сончево време со зacилeн ветер, од утре пaд на температурата

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во планинските предели на запад ќе...
- Advertisement -

Во текот на следните денови, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на топла воздушна маса од југ, исклучок ќе биде сабота кога ќе биде малку посвежа. Максималните дневни температури на воздухот понатаму ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени. Понатамошен пораст на истите ќе имаме од недела кога ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Сепак и покрај ова, атмосферата нема да биде во целост стабилна па така утре попладне и навечер, особено на запад ќе има услови за локален дожд. На повеќе места ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен правец. Во сабота пак особено од пладневните часови ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Потоа од недела во претпладневните часови ќе има повеќе сончеви периоди, додека во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, а ќе има услови и за локална појава на град.

Latest News

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управуван...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

More Articles Like This