ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ TEPOPИЗАМ: Ќе го апcaт Ево Моралес

  • December 18, 2019
  • Коментари

Јавното обвинителство на Боливија наложи апсење на поранешниот шеф на државата во егзил Ево Моралес по обвинението на времената влада за поттикнување и тероризам.

Обвинителите во Ла Пас потпишаа налог полицијата да го приведе 60-годишниот политичар и да го спроведе во канцеларијата на јавниот обвинител.

Моралес минатиот месец побегна од Боливија во Аргентина, откако избија граѓански немири по неговиот контроверзен реизбор на 20 октомври, кој се сметаше за фалсификуван.

Претходно «
Следно »