ЗА „ПЉАЧКATА“ ВО ПИОМ СЕ ЗНАЕЛО УШТЕ ВО 2018: Експертите тврдат доклку ова се случувало во приватна фирма ќе имало одма апceње

Поврзано

Ахмети: Заев ми се јавува после секоја изјава да ми се извини

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека Зоран Заев, после секоја изјава против ДУИ, му се јавува да му...

СДСМ и нивниот kpиминал ќе ги испратиме на мрачната страна на историјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 вечерва од...

Чулев: Пред нас се многу реформи кои ветува дека ќе ги направам

Денес ги посетив општините Брвеница и Тетово, се сретнав и со граѓаните на селото Урвич. Восхитен сум од енергијата...

Економскиот експерт Павле Гацов кој воедно е и претседател на Здружението на даночни советници на Репулика Македонија, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма говорејќи за мега скандалот каде од ПИОМ недостасуваат 19 милиони евра посочи дека доколку ова беше случај со приватна компанија ќе имаше апсења уште одма.

Тој напоменува дека власта знаела за скандалот уште во 2018 година поради фактот што морала да ги испланира овие средства во буџетот за 2019. -Мене ми изгледа прилично чудно. Ако ова беше случај со приватна компанија уште оваа ноќ ќе имаше апсења, сигурно. Меѓутоа еве да кажеме дека сега е откриена аферата, меѓутоа штом биле позиционирани 19 милиони евра во буџетот ова се знаело барем во текот на 2018 година, вели Гацов. Според него парите не можат да исчезнат и многу лесно можат по трагите на сметките да се најдат.

Гацов забележува дека во овој случај не се оштетени пензионерите туку ќе бидат оштетени сите граѓаните на државата, бидејќи средствата ќе бидат надоместени од државните буџет. -Не можат да исчезнат пари, по трагите на сметките ќе ги најдеме парите. Забележувам дека користиме од вас посебно веројатно фигуративно дека се оштетени 12-те илјади потенцијални пензионери. Не се оштетени ниту ќе бидат, значи ќе ги надомести државата од буџетот, а ќе бидат оштетени сите граѓаните на Република Македонија, вели тој.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести