August 11, 2020, 10:40 am

За 40 евра се продаваат лaжни нeгативни тecтови за kopoна на бугapckо-грчката граница

Поврзано

(Фото) Kaко во kaфез, надpeaлни слики од Тајланд, еве како се одвива наставата

Надреалните фотографии од Тајланд покажуваат дека ученици одат во основно училиште, со маски, сместени во „кафези“ за социјално растојание,...

Биле пoзитивни на Koвид-19 – Мајка со три деца вpaтeнa од скопскиот аеродром

Мајка со три деца кои биле тестирани во приватна клиника, сите позитивни на коронавирус, не ги послушале епидемиолозите за...

Кoрoнaтa зeмa се пoгoлeм зaмaв – Во последните 24 часа повеќе од 253.000 нoвoзaрaзeни во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа се пријавени...
- Advertisement -

Во пограничниот реон меѓу Бугарија и Грција се појавиле лажни резултати од тестови на ковид-19, јави грчката телевизија „Мега“.

Според информацијата што ја објави овој медиум, последните денови била спроведена интензивната контрола во близина на граничниот премин Кулата-Промахон со која било утврдено дека организирана група лажни потврди за туристи што сакаат да влезат во Грција преку Бугарија.

Станува збор за потврди кои покажуваат негативни резултати од тестот на коронавирусот, а се продаваат за цена од 30 до 40 евра.

Фалсификуваните тестови биле откриени од полицијата, па грчките власти решија за влез во нивната држава да прифаќаат само ПЦР тестови од 100 референтни лаборатории на Балканот.

Притоа, тестовите мора да бидат преведени на англиски јазик.

Latest News

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во...

Доколку Заев успее да го “кyпи” ДУИ за влада, тоа ќе биде дokaз дека не вредат ни пет пари

Од лош политичар не можеш да очекуваш добро решение, а од човек како Зоран Заев кој во политикава како да влегол директно од пазарџиска...

(Видео) Oвa е пpичинaтa за oбидoт за aтeнтaт врз американскиот претседател

Верувале или најголемиот удел во фармацевтската индустрија на САД е во Кина и Индија и го зголемува нивниот БДП. Фармацевтскиот пазар ќе достигне 1170 милијарди...

Ќе лeжaт зaтвop: На газдите кои зeмaa cyбвeнции, а не дaдoа плaти им се зaкaнyвa зaтвop

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи...

Уaпceнo младо момче – Пoлициjaтa пронашла мapихyaнa кај него

На 10.08.2020 во 22.10 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул. „Иван Хаџиниколов“ го лишиле од слобода Д.С.(22) од Скопје, затоа што при...

More Articles Like This