November 24, 2020, 9:50 am

За ceкoja пpигoдa: Кoлaч oд jaбoлкa

Поврзано

Виcтинcки дeликaтec: Мycaкa бeз мeco co cпaнaќ и пapмeзaн

Направете супер вкусен ручек со компир и спанаќ. СОСТОЈКИ: 1 кг. компири, 250 гр. спанаќ, 1 кромид, 2 чешни лук, 100...

Heмa дa ви oдзeмe мнoгy вpeмe: Пoхoвaнo пилeшкo oд pepнa

За ручек или вечера – подгответе вкусно пилешко од рерна! СОСТОЈКИ: 1 кг пилешко месо, 2 јајца, 150 гр презла, 1...

Нajвкycниот гpaшoк кoj cтe гo пpoбaлe – Гpaшoк co мeco и зeлeнчyк

Направете го највкусниот грашок кој можете да си го замислите. СОСТОЈКИ: 500 гр. грашок, 500 гр. месо свинско, 1 кромид, 1...
- Advertisement -

Неодолив колач со гриз, сирење и јаболка…

СОСТОЈКИ:

1 кг. јаболка, 1 лимон и кора, 500 гр. рикота сирење, 5 јајца, 1 лажичка сол, 225 гр. шеќер, 125 гр. путер, 100 гр. гриз, 1 лажица есенција ванила.

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Излупете и исечкајте на листови јаболка. Прелијте ги со сок и кора од еден лимон.
Разматете белки со сол. Во посебен сад разматете жолчки со шеќер додека не станат светложолти и потоа додајте ванила и путер.
Разматете со миксер и додајте сирење и гриз и добро разматете. На крај додајте јаболка и измешајте со голема лажица. Ставете во намастен плех и печете околу 65 минути.

Уживајте!

Latest News

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би...

Cтpaшно: Cмpтнocта од Koвид-19 зголемeнa за 18,6 отcто во однoc на минатата недела

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според неделниот извештај на Институтот за...

И официјално – Бајден е 46 претседател на САД: Администрацијата на Трамп одобри да се започне преземањето на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако...

(Фото) Костов нaпpaви дpaмa вo cтyдиoтo нa Kaнaл 5: Co пapтизaнcки пoздpaв пopaчa cmpт нa фaшизмoт

Во вчерашната емисија на Канал 5 "Само вистина", на Сотир Костов му беше поставено прашање во однос на преговорите со Бугарија за македонскиот идентитет....

Axмети откpивa: 3aeв е пpeд договор со Бугарија, се чека да се прифати македонската понуда

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е во „Клик Плус“ на ТВ21. На оваа емисија претседателот на најголемата албанска партија дебатираше на повеќе теми,...

More Articles Like This