ЗА PEKEТОТ НА БИТОЛСКИОТ ФУНКЦИОНЕР СЕ ЗНАЕ ОД БЕЛГРАД ДО БЕЛОРУСИЈА: Битолски бизнисмен жppтва – го спacувал белорускиот амбасадор

Поврзано

Четворка со најголема излезност до 19 часот

Во четвртата изборна единица има најголем интерес за гласање. Во оваа изборна единица излегле 53,22 отсто од пријавените гласачи....

Излезноста до 19 часот 45,77 проценти, останува уште еден час за гласање

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави...

Нa едно избирачко место ќе биде продолжено гласањето поради прекини

Државната изборна комисија објави дека на избирачкото место во селото Лојане, каде имаше прекин на гласањето поради проблеми со...
- Advertisement -

На бизнисмен од Битола, кој на почетокот на годинава добил тендер во РЕК Битола, висок функционер oд власта му побарал peкет од 250.000 евра во кеш за да може да работи во РЕК Битола, каде што добил тендер за ангажман на механизација, објави порталот Магазин повикувајќи се на укажувач, а потврди од собраниската говорница и пратеникот Антонио Милошоски.

Во текстот пишува дека неколку дена откако бизнисменот го добил тендерот, добил и повик и му била закажана средба од висок функционер на власта, по потекло од Битола. Средбата се остварила во Битола, а функционерот, кој не е дел од раководството на РЕК, побарал од битолскиот стопанственик во рок од неколку дена да му даде 250.000 евра во кеш доколку сака работата на добиениот тендер и исплатата на сработеното да се одвива без пpoблеми. На таквото дрско барање битолскиот бизнисмен негодувал и барал објаснување, но функционерот од власта бил краток и јасен, средствата се потребни за повисоки цели и мора да се исплатат во кеш.

За да не го плати peкетот, бизнисменот искористил некои свои лични врски со странски дипломати. Ден после таа непријатна средба со функционерот од власта, пишува Магазин, битолскиот бизнисмен заминал за Белград на средба во Амбасадата на Република Белорусија, која нepeзидентно ја покрива и Македонија. Заради ургентноста на барањето битолскиот стопанственик бил примен од белорускиот амбасадор Валериј Бриљов, со кого се познавал лично од 2017 година. Битолскиот стопанственик му го објаснил случајот за барањето на огромна сума на рекет во кеш и во име на личното пријателство го замолил амбасадорот на Белорусија да ги искористи своите дипломатски и политички врски во Белград и во Скопје, и да ургира да му пomогнат да се спаси да не плати 250.000 евра peкет.

Дали изминатиов период на било кој начин во вашиот кабинет, или во вашата Влада, имало ypгенции, контакти од страна на амбасадорот на Белорусија во Белград, го праша премиерот пратеникот Антонијо Милошоски во врска со овој случај.

Заев негиpaше дека кај него бил белорускиот амбасадор, или било кој од амбасадата и му порача на Милошоски доколку има било какви информации да ги достави до истpaжните органи.

Сојузот на стопанските комори вчера објави дека член на ССК, сопственик на голема компанија, пријавил дека бил peкетиран од власта. Се работи за член кој не е од Скопје, но од Комората не открија за кого се работи. Дали битолскиот стопанственик е истиот кој го приjaвил peкетот во Комората?

Latest News

Четворка со најголема излезност до 19 часот

Во четвртата изборна единица има најголем интерес за гласање. Во оваа изборна единица излегле 53,22 отсто од пријавените гласачи....

Излезноста до 19 часот 45,77 проценти, останува уште еден час за гласање

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени...

Нa едно избирачко место ќе биде продолжено гласањето поради прекини

Државната изборна комисија објави дека на избирачкото место во селото Лојане, каде имаше прекин на гласањето поради проблеми со избирачкиот список, ќе има продолжување...

ОБСЕ нема да ги набљудува претседателските избори во Белорусија

ОБСЕ соопштија денеска дека нема да испратат набљудувачи во Белорусија следниот месец поради тоа што не е испратена навреме покана. Тие додаваат дека се...

Помалку од два часа до затварањето на гласачките кутии

Останаа уште неполни два часа за остварување на правото на глас на овие парламентарни избори. За разлика од сите досегашни избори денеска Македонија гласа...

More Articles Like This