Зборовите „Русија“ и „руски“ забрaнети на Олимписките игри: Руските атлетичари ќе настапуваат без државни симболи – национално знаме и химна

Поврзано

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

Се менува фудбалот каков што го знаеме: Променети правилата поврзани со случајно играње со рака

Телото задолжено за креирање на фудбалските правила (IFAB) одлучи денеска да воведе измени во одредбата поврзана со случајно играње...

Македонија пред пласман на Европското првенство во 2022

Македонската футсал репрезентација го освои вториот бод во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022 година, откако вечерва...
- Advertisement -

Руски атлетичари ќе настапат на следните две Олимписки игри како тим на Рускиот олимписки комитет, но без државни симболи – национално знаме и химна. Исто така, зборовите „Русија“ и „руски“ се забранети за руските олимпијци. Наместо химната, најверојатно ќе се слушне „Кајуша“.

Покрај забраната за употреба на националната трибојна и химна, на руските спортисти ќе им биде забрането и да го користат целото име – Руски олимписки комитет, но наместо тоа ќе треба да користат само спортска опрема со кратенка на англиски јазик – ROC (Руски олимписки комитет).

Амблем на рускиот тим ќе биде логото на ROC на бела позадина, како и на знамињата под кои ќе настапат спортистите.

Во услови на санкции, повеќето руски политичари и спортисти не ја гледаат лошата одлуката на руските спортисти да се натпреваруваат на Олимписките игри во Токио и Пекинг под кратенката на Олимпискиот комитет на Русија, туку напротив сметаат дека е прифатлива.

„Можам да кажам една работа – фала му на Бога што воопшто настапуваме. Сонот на секој спортист кој напорно тренирал многу години e да се натпреварува на Олимписките игри. Тоа учество значи многу за спортистите. Не треба да заборавиме дека се зборуваше дека нашите спортисти можат да бидат отстранети од неколку претстојни Олимписки игри. Иако руските спортисти нема да се натпреваруваат под руско знаме, секој знае добро кога се натпреварува. Секако, сите би сакале да биде под руско знаме, но и без тоа ќе биде јасно кои се тие и од каде потекнуваат“, изјави за Спутник Алексеј Немов, руски гимнастичар, четирикратен олимписки шампион.

Претходно, Судот за спортска арбитража ги ублажи санкциите на Светската антидопинг агенција (ВАДА) против рускиот спорт, намалувајќи ја казната за половина во споредба со она што првично го побара ВАДА. Според одлуката на Судот, руските спортисти нема да можат да се натпреваруваат на големи меѓународни натпреварувања – Олимписки и Параолимписки игри, како и светски првенства под знамето на нивната земја до 16 декември 2022 година и нема да можат користат руски национални симболи на тие натпревари.

Затоа, на Летните олимписки игри, кои треба да се одржат од 23 јули до 8 август 2021 година во Токио и Зимските олимписки игри, кои ќе се одржат од 4 до 20 февруари 2022 година во Пекинг, Русите ќе бидат претставени како спортисти на Рускиот олимписки комитет.

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) смета дека ова барање е во согласност со пресудата на Судот за спортска арбитража, а доколку Рускиот олимписки комитет инсистира на употреба на името „Русија“ или „Русин“, тогаш фразата „неутрални спортисти“ би да бидат додадени во рускиот тим.
Русите веќе се претставија како „неутрални“ на Зимските игри 2018 во Пјонгјанг, а тие се натпреваруваа под олимпиското знаме и под името „Олимписки спортисти од Русија“.

„Што е најважно, имаме право и можност за настап. Во далечната 1992 година, настапивме како дел од Соединетите држави на Комонвелтот на независни држави, но секој знаеше дека тоа е всушност Советскиот сојуз. Ситуацијата тука е малку поинаква, но нешто слична. Тоа нема да влијае ниту на навивачите, кои дефинитивно ќе навиваат, дури и повеќе и посилно. Во нашата земја, честопати се случува ваквите ситуации да предизвикаат некаков инает кај нас. Колку повеќе притискаат врз нас, толку повеќе тие всушност нè прават посилни, посилни. Мислам дека нашите момци ќе докажат сè на секого и нема да нарушат ништо. Во тек се сериозни подготовки“, посочи Njемов.

„Кајуша“ наместо химната
Што се однесува до мелодијата што ќе се користи во Токио и Пекинг, одлуката на Меѓународниот олимписки комитет сè уште се чека, бидејќи Олимпискиот комитет на Русија предложи да се користи „Кајуша“, една од најпознатите советски песни, компонирана во 1938 наместо забранетата национална химна.

Доколку биде одобрено, голема е веројатноста руските спортисти да го користат до крајот на казната на претстојните светски шампионати.

„Во оваа ситуација, ова е единствениот излез, нема друг излез. Тоа е, ние нема да настапиме како „руски спортисти“. Исто така, тие не ни дозволија да се претставиме како „спортисти од Русија“. Јасно е дека сите Руси би сакале да го видат само натписот „Русија“ и ништо повеќе. Сите руски спортисти ќе настапат како претставници на Олимпискиот комитет на Русија – во таа смисла тоа е олеснителна околност и затоа не сме лути или навредени. Иако не ни дозволија да се натпреваруваме за нашата земја, тие ни оставија можност да настапиме за нашите организации“, рече Светлана Журова, олимписки шампион и заменик претседател на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума.
За потсетување, Судот во Лозана ја ублажи одлуката на извршниот комитет на Светската антидопинг агенција (ВАДА), кој во декември 2019 година ја суспендираше Русија на големите меѓународни натпревари на четири години, поради обвинувања за манипулирање со податоците од московскиот анти- Допинг лабораторија.

Со одлука на судот, Русија го загуби правото да биде домаќин на Олимписките игри и Светските првенства за две години. Исто така, Спортскиот арбитражен суд му забрани на рускиот претседател Владимир Путин да присуствува на Олимписките и Параолимписките игри, како и на светските шампионати, на две години, а таа забрана се однесува и на претставниците на руските власти – заменици министри, министри, вицепремиери и премиери.

Ограничувањата не се однесуваат на службени лица кои се членови на Меѓународниот олимписки комитет или добиле покана за натпреварување од шефот на државата на чија територија се одржува настанот. Исто така, ограничувањата не се однесуваат на службени лица кои се спортисти и кои пристигнаа на натпреварот како учесници.

Latest News

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

More Articles Like This