October 23, 2021, 8:41 am

Зборуваме за дигитализација, а училиштата сапун немаат

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нема ниту една година на пример од скандалот со сапун во нашите училишта, а зборуваме за дигитализација, вака претставничката на Алијанса за Албанците, Вјолце Бериша, во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот Кон“ на Алсат, ја коментираше најавата за дигитализација на учебниците во училиштата.
Бериша додаде дека дигитализацијата и следењето на глобалните трендови е неопходна, но оти Министерството за образование сака избрзано да ги спроведе овие реформи.

„Секоја реформа што е направена во забрзана форма е оставена на половина. 20 години се правеа реформи толку често, толку често се обидувавме да правиме реформи, а потоа ги исполнувавме подрумите на училиштата со компјутерски фосили, што знаат наставниците“, изјави Бериша.

Latest News

Во моментов активни околу шecт илjaди зapaзeни co Koвид-19

Во минатото деноноќие се регистрирани 411 нови заразени со Ковид-19, како и седум починати лица. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица...

More Articles Like This