September 27, 2020, 11:12 am

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ: Речиси половина од мигрантите кои поминувале низ Албанија побарале азил во земјата

Поврзано

Xopop во Босна: Го удрило гpoм додека стоел покрај патот со чадор и го уcmpтил

Маж со иницијали Х. Т беше пронајден во близина на езерото Јабланица. Екипата за брза помош се обиде да...

Косоварите и Приштина бecни: Сакаат да ја понижат УЧК како група kpиминалци, а тие беа бopци тие се

Косовскиот координатор за сајбер безбедност Зафир Бериша вели дека Дик Марти користел обвинувања за трансплантација на органи за пропагандни...

„Пpавдата е над сѐ“: Се огласи Хоти по апceњето за Харадинај и Гуцати

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти денеска изјави дека ставот на неговата влада е дека постапките на Специјалниот cуд произлегуваат...
- Advertisement -

Во текот на минатата година во Албанија открени се дури 5.000 имигранти повеќе споредно со претходната година, чија цел била само транзит, минување низ Албанија и продолжување кон некоја од западно – европските земји.


Тоа значи дека биле откриени над 10.000 имигранти, кои лани влегле на албанска територија, најчесто преку зелениот појас на грчко – албанската граница.

За директорот за Управата за граница и миграцијата, Едуарт Меркај, тоа е благодарение на спроведените акции врз основа на оперативнот план и соработка со силите на Фронтекс.

-Тоа е успешен резултат кога станува збор одделот што јас го раководам, а врз основа на заедничките акции со Фронтекс, како и зголемениот број албански полициски службеници ангажирани на зелената граница. Секако во тоа влијание има и соработката со колегите од соседните земји – изјави Меркај за телевизија Ора њуз.

Додава дека откако биле приведени, речиси половина од имигрантите побарале азил во Албанија, додека други доброволно се вратиле назад.

-Ако се повикаме на бројките, околу 49 отсто од илегални имигранти побараа азил во Албанија, додека другите доброволно се вратија во земјата од каде што влегле – вели Меркај.

Контролата долж албанско-грчката граница освен со зголемено присуство на албански полицајци, од 22 мај е зајакната и со 66 полицајци од 12 земји членки на ЕУ припадници на Европската агенција за гранична безбедност-Фронтекс.

Инаку, полициската статистка потврдува дека во 2018 година бил забележан рекорден број на имигранти кои побарале азил во Албанија, дури 4.095, главно Сиријци, наспроти 2017 година кога тој број изнесувал 307. Минатата година тој број е над пет илјади.

Latest News

Воена состојба: Црвена ѕвезда не патува во Ерменија

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда во четврток треба да игра Во Ерменија од 16 часот, во плеј-оф на Лигата на...

Нова вojнa во Европа – Ерменија прогласи вoeнa состојба поради Нагорно-Карабах, се пyka на границата со Азербејџан

Владата на Ерменија прогласи воена состојба поради ескалацијата на ситуацијата во Нагорно-Карабах, откако лидерот на Нагорно-Карабах најави општа мобилизација и воена состојба. И владата на...

Тим билдинзите од 1 јануари ќе бидат даночно признаен расход

Во четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата кој Владата треба да го објави денес напладне дел од мерките се даночни олеснувања за одредени...

Дрога пронајдена кај гости во велешки локал

Синоќа по полноќ полицијата извршила апсења во угостителски објект на велешката улица „А.Шурков“. Како што информираат од МВР, уапсени биле велешаните П.М.(26), С.Д.(45) и И.К.(43),...

(Видео) “Шaмapeње” во живо на национална телевизија, Бектеши и ДУИ со наведната глава

Зоран Витанов поранешен министер за економија, пред два дена во емисијата „Топ тема“ на “Телма” телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник...

More Articles Like This