ЗДРАВСТВО НАБАВУВА ЛЕКОВИ ОД ПАРАЛЕЛЕН УВОЗ: Тендери со класичен непотизам и судир на интереси!

Поврзано

ЖAЛОCНO: Пoчинa десетмесечното бебе кое со кoмпликaции од Koвид-19 итнo беше испратено во Швајцарија

Швајцарските здравствени власти потврдија прва смрт на дете од ковид-19. Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на...

(ФОТО) ЧУЛЕВ ГО ПРИЛОЖИ ДОКУМЕНТОТ ОД УПРАВНИОТ СУД: Владата нeзaконcки ги пoништилa моите одлуки

Управниот суд на седницата одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи...

РЕАЛНОСТА ЈА ЗABИ МАКЕДОНИЈА ВО ЦPНO: Комисијата на Филипче мора да поднесе одговорност

Црните статистики станаа новата реалност во Македонија. Вчерашните 52 нови случаи и 4 починати лица ги доведоа во сомнеж...

СДСМ на чело со министерот за здравство Венко Филипче си протна тендер за паралелен увоз на лек за леукемија, каде што е очигледен судирот на интереси.

Еклатантен пример на судир на интереси и непотизам – тендерот го добива фармацевтската компанија „Пановски“, за клиниката каде што директорка е ќерката на газдата на оваа компанија.

Во неуспешен обид да го прикријат непотизмот, СДСМ наредиле Агенцијата за лекови да го распише и спроведе тендерот, иако директорот самиот тврди во медиуми дека Агенцијата не треба да учествува во набавката на лекови.

Очигледно, намерата на СДСМ била да избегне ќерката-директорка да потпише тендер кој го добива фирмата на татко и, но и покрај тоа јасно е дека се работи за класичен непотизам. Непотизмот е карактеристичен за СДСМ особено на релација директори на установи и фармацевтски куќи. За потсетување, фармацевтската компанија Елбијор е во сопственост на ‘дедото’ на актуелниот директор на Градската општа болница „8 Септември“, Кристијан Костов, а ќерката на газдата на Елбијор е докторка која Владата на СДС ја постави за директор на Геронтолошкиот завод а потоа беше експресно сменета.

Во Здружението на болни од хронична миелоична леукемија(ХЛМ) се шокирани што на тендерот добил лек од паралелниот увоз.

„Не сме информирани, не знаеме ништо за ова“, кратко одговори Пепо Леви претседател на Здружението за ХМЛ, кое бараше спас за овие болни.

Оригиналниот и докажан лек кој досега се користеше е произведен од „Новартис“.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести