ЗДРУЖЕНИЕ НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ СО РЕАКЦИЈА ДО МИН. ЗА КУЛТУРА: 19 професионалци завршени на најдобрите музички академии во светот не добија ни денар

Поврзано

Посебниот протокол се почитува на највисоко ниво – Еве како гласаат зaбoлeнитe Koвид-19

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен...

Петнаесеттина странски медиуми акpeдитиpaни за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од терен ќе...

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...
- Advertisement -

Со свој став за распределбата на сретствата од Годишната програма се јави и Здружението на џез музичари. Тие на својата страна на „Фејсбук“ напишаа:

Голем удар врз македонската музичка сцена! Голема неправда за џез-културата во Македонија, прекин на развојот на единствениот професионален џез-ансамбл кај нас!
Ова се само малку зборови кои можат да ја искажат нашата лутина за постапката на Министерството за култура да не одвои ниту еден денар за проектите на ЗЏМ!
Навистина срамно на ваков начин да се брише се што е квалитетно и што веќе подолг период вродува со здрави музички плодови!

Ако ја погледнете нашата фејсбук страна ке видите дека ова не е страна на политичка партија, туку на здружение на џез музичари и сл. уметници… Во кое членуваат или ја имаме поддршката од преку стотина наши колеги.Во рамките на здружението е формиран џез оркестар од 19 луѓе врвни професионалци, дел од нив завршени на најдобрите музички академии во светот. Нашата работа е МУЗИКАТА, а како здружение сме аполитични од причина што сакаме да се бавиме со уметност и да создаваме трајни вредности кои се наменети за публиката, без оглед која политичка опција е на власт… а тоа кој за кого гласал..и дали…!??? .. Е ЛИЧНО ЗАГАРАНТИРАНО ПРАВО НА ПОЕДИНЕЦОТ……

Golem udar vrz makedonskata muzicka scena! Golema nepravda za jazz kulturata vo Makedonija, prekin na razvojot na…

Julkaissut Здружение На Џез Музичари и Слободни Уметници Perjantaina 8. helmikuuta 2019

Latest News

Посебниот протокол се почитува на највисоко ниво – Еве како гласаат зaбoлeнитe Koвид-19

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен...

Дpaмa во Кавадарци – Кавадарчанец бил нaпaднaт во кaзинo, кавадарчанка нaпaднaтa од сопругот пред казино

Кавадарчанец бил нападнат во казино, а во друг случај кавадарчанка била нападната од сопругот пред казино. За двата настана викендов, денеска информираше Верољуб Додевски,...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку денот најизразен ќе биде во...

Пoжаpникapи ги вaдeлe пoврeдeнитe лицa – Три возила учествуваа во нecрeќaтa на патот Штип-Радовиш

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во 21:30 часот се случи на патот Штип-Радовиш, во која учествувале три возила. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА...

Денеска е Павлов ден – Eве што се верува дека ќе ви се случи ако ве пoлaзи пaјaк

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павлов ден кои се празнува на 13 јули. На Петровден именден слават тие што го носат името Павле,...

More Articles Like This