September 26, 2020, 9:33 am

Зеколи за Зaeв и СДCM: Eтнички шoвинизaм кон Албанците и coцијален кoн Македонците

Поврзано

Мицковски: Влада која дојде преку народни пpoтести на власт сега врши полициски пpитиcок кон младите

Македонскиот огранок на „Петоци за иднината“ (Fridays for Future) заедно со Сојузот на средношколци и Универзитетското студентско собрание при...

Од незадоволително кopyптивна сме станале задоволително кopyптивна држава

Ивор Мицковски, политички аналитичар смета дека Македонија од незадоволително коруптивна станала задоволително коруптивна држава. Сме имале напредок во борбата со...

Тасевски кон власта: Ние сме глyпи, не вие, cтaпoви тpeба и на yлицa

Куп деца немаат лап топ да следат онлајн настава. Јас имам три деца, еден лап топ. Другиот е расипан...
- Advertisement -

Аналитичарот Арсим Зеколи ја обвини владеачката СДСМ и Зоран Заев за шовнизам од етнички карактер кон Албанците, но и социјален шовинизам кон Македонците, прочитајте во целост што пишува тој.

-Шовинизмот на СДСМ денес е логична и очекувана екстензија на шарената револуција со изменета наративна. Во 2015-16 тие само се адаптираат кон доминантниот дух, без искрена верба во нејзината смисла.

Денеска, нивниот “национализам” е повторно обид да се украде и присвои нарацијата која доминира во општеството. Но нивната стандардна природа е шовинизмот, етнички кон Албанците и социјален кон Македонците.

На крај, како и секогаш, кога ќе ја направат смрдливата беља, вината ќе ја префрлат врз други а самите ќе се претставуваат како умерени спасители, пишува Зеколи на Твитер.

 

Latest News

Oбeдинeтoтo Kpaлcтвo вo cлeднитe 4 гoдини во СЗО ќе пapтиципиpa co 430 милиoни фyнти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание на ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство за 30...

Bлaдaтa имa пapи зa лyбpикaнти и koндoми, а нeмa пapи зa нoви yчилиштa

Дел од училишта без елементарни услови за настава, a 40.000 деца без компјутер за следење на онлајн наставата. И, наместо да се инвестираа во...

ПРОТЕСТ И КОНТРАПРОТЕСТ: Полициска бруталност и одбрана на полицајците

Денеска напладне треба да се одржи протест против полициската бруталност во Битола, а кој е инициран од инцидентот кој се случи завчера кога битолчани...

ГТЦ пpoпaѓa – Дyќaнитe пoд клyч

Објект во распаѓање и над 80 затворени дуќани е сликата на Градскиот трговски центар која секојдневно ја гледаат жителите на Скопје. На секој чекор...

(ВИДЕО) Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе: 35 години Чкембари

Невиден спектакл и баклијада на Тумбе Кафе 35 години Чкембари

More Articles Like This