Зелената мaфиja блиска до власта им ја цицa мaкaтa и им го jaдe трудот на македонските земјоделци

Поврзано

(Видео) Македонија мора да стане дел од Европа, а Европа дел од Македонија

Носителот на листа во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својата фејсбук страница објави видео спот...

(Видео) Да започнеме со обновата на ypниcaнoтo достоинство на Татковината

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи на својата фејсбук страница сподели видео спот. Да започнеме...

(Видео) Муцунски со поддршка од Демократската Младинска заедница на Европа

Кандидатот за пратеник во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски на својата фејсбук страница сподели видео обраќање на...

Македонскиот напатен земјоделец, кој со огромен труд ги произведува своите производи, благодарение на „Зелената мафија“ која им ја цица крвта за багателни цени ги продава своите производи, истакна денеска Александар Николоски, носител на листата за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, во четвортата Изборна единица.
Во рамките на своите предизборни активности, тој денеш беше во Валандово од каде што појасни дека 4-5 откопувачи, кои се во тесни врски и во тесна соработка со фамилијата на власт, односно Заеви, три години ги уништува македонските земјоделци.

– И тоа што најмногу ме боли и што го слушам каде и да одам, е тоа што ги прегазија земјоделците. Зелената мафија, составена од 5-6 откупувачи, кои што се во тесна врска и во тесна соработка со фамилијата на власт, ви ја цица маката и ви го јаде трудот. Зелената мафија три години ги уништува македонските земјоделци. Лани, на пример, се сетиле господава од зелената мафија да се излобираат во Владата, да се увезува тутун без да се откупи домашниот, рече Николоски.
Тој појасни дека со овој проблем се соочуваат земјоделците во многу македонски градови и населени места како Прилеп, Валандово, Босилово каде што тутунот им го откупувале по пониски класи од тоа што навистина е.

– И така ми се жалат во Прилеп, ама ми се жалат и тука Валандово и во валандовско, ми се жалат и во Босилово дека, прво, не им се купувал тутунот за на ескалира, па потоа мораат да одат да молат да им се земе. Па, наместо да им го пишат прва класа, им го пишуваат втора, а наместо да им го пишат втора им го шишуваат трета класа. И го изедоа трудот, истакна Николоски.
Тој додаде дека во четвортата Изборна единица до сега требаше секоја куќа да има приклучок на гас кој е ефтин е еколошки енергенс за затопловуње на домовите. Но, не само што немаат добиено гас, туку и неговата родна Струмица, која е гасифицирана, има најкап гас во целиот свет.

– Во четвортата Изборна единица, требаше до секоја куќа да има гас, според нивните ветувања. Ништо од тоа нема, а во Струмица од кај што е најголемиот локал патриот, плаќа најскап енергенс во светот, поскапо им е да се греат на гас отколку на било кој друг енергенс, затоа што мора да има пола за батето. Таа е вистината за Македонија, таа е вистината за четвртата изборна единица, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести