September 18, 2021, 8:09 am

Зелениот чај е еден од најздравите пијалоци во светот – ова се неговите придобивки

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зелениот чај се смета за еден од најздравите пијалоци во светот. Тој е полн со антиоксиданси кои имаат многу здравствени придобивки.

Зелениот чај не е само хидратантен пијалок. Растението зелен чај содржи голем број на здрави соединенија кои го прават здрав. Тој е богат со полифеноли, кои се природни соединенија кои имаат здравствени придобивки, како што е намалување на воспалението. Зелениот чај содржи катехини наречени епигалокатехин-3-галат.Катехините се природни антиоксиданси кои помагаат да се спречи оштетување на клетките. Овие супстанции можат да го намалат формирањето на слободни радикали во телото, заштитувајќи ги клетките и молекулите од оштетување.

Може да ја подобри функцијата на мозокот

Клучната активна состојка е кофеинот, познат стимуланс. Кофеинот влијае на мозокот со блокирање на инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин. Ова го зголемува активирањето на невроните и концентрацијата на невротрансмитери како што се допамин и норепинефрин.

Го зголемува согорувањето на маснотиите

Ако ја погледнете листата на состојки за секој додаток за согорување на маснотии, големи се шансите да има и зелен чај. Тоа е затоа што, според истражувањата, зелениот чај може да го зголеми согорувањето на маснотиите и да го забрза метаболизмот.

Може да помогне да се спречи дијабетес тип два

Стапката на дијабетес тип два расте во последниве децении. Дијабетес тип 2 вклучува зголемено ниво на шеќер во крвта, што може да биде предизвикано од отпорност на инсулин или неможност за производство на инсулин. Истражувањата покажуваат дека зелениот чај може да ја подобри чувствителноста на инсулин и да го намали нивото на шеќер во крвта.

Може да помогне во спречување на кардиоваскуларни заболувања

Кардиоваскуларните заболувања, вклучувајќи срцеви заболувања и мозочен удар, се водечките причини за смрт во светот. Истражувањата покажуваат дека зелениот чај може да ги подобри факторите на ризик за овие болести.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Трета среќа: Бугарија закажа нови парламентарни избори за 14 ноември

Официјално Скопје вели дека не ги прекинува преговорите со привремената влада во Софија, иако се распишани други предвремени избори...

More Articles Like This