ЗЕМЕТЕ ГО ВЕДНАШ:Најмоќен природен лек

  • August 9, 2016

Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени.

se-sto-treba-da-znaete-za-kurkumata-zlaten-zacin-koj-zamenuva-14-lekovi-01.jpg

Куркумата се користела уште пред 2.000 години во ајурведската медицина. Тогаш било откриено нејзиното тераписко дејство врз низа патолошки состојби како што се заболувањето на кожата, белите дробови и органите за варење.

Интензивните научни проучувања се спроведени во последните 50 години, од кога е дојдено до заклучок дека оваа билка може да замени точно 14 апчиња за лечење различни болки.

Лековитоста на куркумата

Богата е со витамини B6, B3, фолна киселина, калиум, железо, манган, а се смета и за добар извор на влакна.

Докажано е дека билката куркума има благотворно дејство во случај на рак, затоа што го спречува растот и формирањето на туморот. Потврдено е дека е одличен природен чистач на белите дробови и го спречува настанувањето на меланом.

Поволно и благотворно делува кај Алцхајмеровата болест, а најдобри резултати постигнува кај ревматските заболувања.

se-sto-treba-da-znaete-za-kurkumata-zlaten-zacin-koj-zamenuva-14-lekovi-02.jpg

Ова се главните 15 причини заради кои вреди да ја користите куркумата:

– Ја подобрува работата на срцето

– Ги чисти крвните садови

– Ги зајакнува коските и е одлична превенција за остеопороза

– Ги регенерира зглобовите и ги намалува воспаленијата кај артритисот

– Го намалува чувството на подуеност во стомакот

– Одлично се бори против бактериите и габичните инфекции

– Сојузник е во борбата со ракот

– Ја подобрува работата на тироидната жлезда

– Го нормализира менструалниот циклус

– Нуди одлична детоксикација на белите дробови

– Позитивно влијае на кожата и сите кожни заболувања

– Ги елиминира цревните паразити и ја обновува цревната флора

– Ја намалува кашлицата и помага кај бронхитисот

– Помага во намалувањето на килограмите

– Го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето


Лековити рецепти од куркума:

Чај од куркума – Идеален во случај на настинка и главоболка

1 лажичка рендана куркума прелијте со ½ литар зовриена вода и оставете ја на кратко да врие.

Додајте малку изрендан ѓумбир. Засладете по желба и пијте додека е топло.

se-sto-treba-da-znaete-za-kurkumata-zlaten-zacin-koj-zamenuva-14-lekovi-05.jpg

Златно млеко со куркума

Во 2-3dl млеко ставете ½ лажичка куркума, малку ким, сол и ½ лажица путер. Ставете ја течноста на оган додека не проврие.

Пијалакот се пие топол, а познат е по тоа што ја смирува кашлицата.


Куркума и мед

Комбинацијата од куркума и мед ќе го намали црвенилото на кожата, а воедно и ќе ја направи помека и почиста.

Промешајте 1 лажица мед со 1 лажичка куркума. Смесата нанесете ја на лицето, а по 20 минути измијте со млака вода.

Исто така, оваа комбинација се консумира ако имате недостаток на железо во организмот.

se-sto-treba-da-znaete-za-kurkumata-zlaten-zacin-koj-zamenuva-14-lekovi-04.jpg

Куркума и алое вера

Оваа мешавина е одлична за лечење на сите изгореници на кожата или алергиски реакции.

Потребно е да измешате малку куркума со гел од алое вера. Количината приспособете ја според површината.


Каде да купите куркума?

Зачинот куркума денес е достапен во речиси секоја билна аптека или продавница за здрава храна. Неретко и во самите продавници можете да побарате бројни лековити рецепти.

se-sto-treba-da-znaete-za-kurkumata-zlaten-zacin-koj-zamenuva-14-lekovi-03.jpg

Претходно «
Следно »