Земјата на „демократијата“: Социјални поделби, расна диckpиминација и политички xаос во САД, се вели во извештајот на кинеските експерти

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Кина ќе објави извештај за кршењето на човековите права во Америка во текот на 2020 година, објави Кинескиот државен совет за информации. Според кинеските експерти, американската демократија и состојбата со човековите права се во опаѓање, кое „ниту Џо Бајден не може да го запре“.

Извештајот ќе биде објавен затоа што неуспешната борба на Вашингтон против пандемијата на вирусот корона во текот на 2020 година ги влоши социјалните поделби, расната дискриминација и политичкиот хаос, пренесува кинескиот „Глобал тајмс“.

Кинеските државни медиуми наведуваат дека извештајот доаѓа откако САД и некои други западни земји, како и медиумите, започнаа „голема дипломатска офанзива полна со лаги против Кина во врска со kovid-19 и Ксинџијанг (провинција Ујгур во Кина)“.

„Документ од 15.000 кинески знаци детално ги опишува фактите во врска со непрофесионалните активности на Вашингтон во врска со епидемијата, што доведе до трагични резултати, нарушувања во американската демократија што предизвика политички хаос, потоа расна дискриминација на етничките малцинства и продолжување на социјалното незадоволство што ја загрозува јавната безбедност. Се занимава и со растечката поделба меѓу богатите и сиромашните, што ја влошува социјалната нееднаквост и американското кршење на меѓународните правила што доведува до хуманитарни катастрофи “, објави новинската агенција Ксинхуа.

Според кинеските медиуми, во споредба со сличен извештај објавен минатата година, кој се однесуваше на прашања како што се кршење на граѓанските права, зголемена нееднаквост во приходите, влошување на расната дискриминација и зголемени закани по жени, деца и мигранти, новиот извештај покажува дека многу од овие влошена од реакцијата на САД на ковид-19.

Според првите објавени детали од извештајот, пет проценти од светската популација живее во Соединетите држави, а бројот на смртни случаи од ковида-19 во таа земја е една петтина од сите смртни случаи во светот од таа болест.

Исто така, Афроамериканците се трипати подложни на инфекција отколку белците во Соединетите Држави и имаат двојно поголема веројатност да умрат од колвица. Во извештајот се наведува дека Афроамериканците имаат двојно поголема веројатност да бидат убиени од полицијата отколку белците во Соединетите држави и дека секој четврти млад Американец со азиско потекло е жртва на расна злоупотреба.

Пандемијата доведе до масовна невработеност во Америка , поради што ранливите групи се најголемите жртви на непрофесионалниот одговор на американската влада на Ковид-19, според кинескиот извештај.

Во извештајот се вклучени и претседателските избори во САД во 2020 година . во која „политиката оптоварена со пари ги претвори изборите во шоу на еден човек и богата класа, а довербата на луѓето во американската демократија е на најниско ниво во последните 20 години“.

Ванг Венбин, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, рече дека се надева оти САД ќе ги напуштат двојните аршини и ќе се соочат со сериозни проблеми со човековите права, како што се расизмот и насилното спроведување на законот, и ќе преземат конкретни чекори за заштита на човековите права.
Huу Јинг, заменик директор на кинеската Национална база за обука на човекови права на Универзитетот за политички науки и право во Југозападен универзитет, вели дека извештајот открива дека тоа е пресвртна точка за американскиот демократски систем.

„Пандемијата беше причина за пресвртница во американскиот демократски систем, од победа до пад, а eо Бајден не може да го запре трендот на опаѓање “, рече тој, додавајќи дека извештајот открива неизбежен пад на човековите права во САД.

Лу Ксианг, истражувач на Кинеската академија за социјални науки во Пекинг, вели дека кршењето на човековите права во САД било сериозно.

„Лошото управување со пандемијата доведе до 500.000 смртни случаи од ковиди, многу повеќе отколку во која било друга земја во светот. „Кога ќе се случи таква трагедија во земја како САД, суперсила со најнапредни медицински технологии во светот, тоа е непростлива грешка за американската влада“, вели Лу.

Тој додава дека „во споредба со енергетската криза во Тексас , случајот со Georgeорџ Флојд и огромниот број на смртни случаи од козили, критиките на САД упатени кон Кина, како што е бесмислено за„ геноцидот “во Ксинџијанг, се целосно неосновани“.

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This