ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ СЕ СООЧУВААТ СО КАТАСТРОФА: СДСМ е катастрофа за земјоделието, доматите се продаваат за мизерни 5 – 7 денари по килограм

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

СДСМ е непогода за земјоделието. Повеќе од една година како СДСМ е на власт, земјоделците се соочуваат со ниски откупни цени, влошен пласман, намалени субвенции и тотална негрижа, ова денеска на прес конференција го истакна Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Раноградинарските култури имаат историски најниски откупни цени. Во моментов доматите се откупува по 5 до 7 денари за килограм. Пласманот е слаб, а земјоделците едвај сами се снаоѓаат да го продадат произведеното по мизерни цени. Ова е вистинска катастрофа, ова е недозволиво. Владата го занемари земјоделието и ги остави земјоделците да се борат за својата егзистенција. Зоран Заев ветуваше сигурен пласман и повисоки откупни цени на земјоделските култури. Сега не само што нема загарантиран пласман, туку и тој што го имаше го нема, сега не само што цените се пониски, туку се пониски од било кога. Зоран Заев се што кажа излажа. Градинарските култури земјоделците се принудени да ги продаваат под производна вредност, а владата воопшто не реагира, потенцира Трипуновски.

Тој додава дека Зоран Заев си поигра со земјоделците. Нема ниту интервенција од државата, ниту има отворено нови пазари. Затоа земјоделските култури наместо на пазар се принудени да ги фрлат на буниште.

-Наголемо најавуваниот интервентен фонд, е целосна лага. субвенциите се намалени, а зелената нафта е уште една лага во редицата. Земјоделците се излажани и изманипулирани. Повеќе од една година откако СДСМ е власт, земјоделието секојдневно тоне. СДСМ е на власт а земјоделието тоне. Во пресрет на овогодинешната жетва предупредуваме за се уште нерешениот проблем со неутврдената цена за откуп на пченицата. Нерешавањето на овој проблем во услови на секојдневни дождови ќе го уништат и упропасти и она што остана на полето. СДСМ не знае да работи. СДСМ е вистинска непогода за земјоделието. СДСМ мора да си замине. Земјоделците заслужуваат подобро. Земјоделците заслужуваат достоинствени цени и сигурен пласман. СДСМ не смее да си поигрува со земјоделците и нивните семејства. Оваа власт мора да си замине, за Македонија да продолжи напред.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести