ЗЕМЈОТРЕС ПРЕД САМИТОТ Г7: Франција ги предупредува Американците!

Поврзано

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Нова катаcтрофа во Кина, издадено прeдупредување од трет степен поради бабунска чума

Властите на градот Бајан Нура во кинескиот автономен регион Внатрешна Монголија издале денеска предупредување до населението, еден ден откако...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

По Германија и Франција, т ги предупреди САД дека можеби нема да ја потпишат изјава за самитот на Г-7, јави агенцијата Блумберг, цитирајќи извори во канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Агенцијата соопшти дека Макрон верува дека пред потпишување на документи потребно е да се направи напредок по однос на голем број на проблеми, особено за царините на САД за увоз на челик и алуминиум од земјите на ЕУ, нуклеарниот договор со Иран и за договорот за климатските Париз.

Претходно францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дријан, рече дека една од темите на претстојниот самит на групата 7 ќе биде прашањето за повлекувањето на САД од многу меѓународни договори.

Седмиот Самит ќе се одржи на 8 и 9 јуни во канадската провинција Квебек.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести