Зибери вети промена на химната и задолжително учење албански јазик

Поврзано

Шефот на МАНУ не се повлекува: Постои програма за ykинување на македонските катедри на „Блаже Конески“

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред „баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија...

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата денеска го усвои Протоколот за превентивни мерки при спроведување на Пописот...

Koj го пoceтyва Caшо Миjaлкoв вo keлиjaта во Шyткa?

Екс директорот на УБК беше осуден на 12 годишна затворска казна за случајот со нелегалното прислушкување во Македонија и...
- Advertisement -

Мултиетничка химна, задолжително учење албански јазик, ветинг за сите, флексибилно работно време, фонд за млади и иновации, се само некои од приоритетите на владината програма на ДУИ која на отворено пред владата ги изложи кандидатот за прв премиер Албанец, Насер Зибери.

На улицата пред владата на видео бим беа испишани на албански и на македонски јазик битните програмски определби на владата на ДУИ. Зибери ја изложи програмата само на албански јазик во присуство на 10 министри.

Меѓудругото Зибери вети дека во првите 100 дена од владеењето ќе направат економско закрепнување, враќање на ДДВ за еден месец, консензуално одлучување со врзан потпис, 13 август денот на потпишувањето на Рамковниот договор да биде државен празник..

Latest News

Шефот на МАНУ не се повлекува: Постои програма за ykинување на македонските катедри на „Блаже Конески“

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред „баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија...

More Articles Like This