October 25, 2021, 8:10 am

Зијадин Села нa cpeдбa co eвpoaмбacaдopoт Дејвид Гир

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вчера се сретнал со новиот амбасадор на ЕУ во земјава Дејвид Гир.

Алијансата за Албанците соопшти дека Села и Гир разговарале за актуелните политички состојби, а посебно се осврнале на евроинтегративниот процес на Северна Македонија.

Села го информирал Гир за политичкиот став на Алијанса за Албанците дека правната држава е основен предуслов за почеток на преговори со ЕУ. Почитување на човековите права, реформите во судството, демократизацијата на институциите и економските реформи се предуслов кој Република Северна Македонија треба да ги исполни час  по скоро.

Села на средбата со амбасадор Гер се осврнал и на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија при што побарал поголем ангажман од ЕУ за да ги охрабрат страните да најдат брз и издржан консензус.

-Секое задоцнување во изнаоѓање на решение во однос на спорот со Бугарија значи задоцнување за граѓаните да ги уживаат политичките, економските и сигурносните бенефити што ги пружа Европска Унија, истакнал Села на средбата со евроамбасадорот Дејвид Гир.

Latest News

Македонското здpaвcтвo ce coочyвa co зaгyби нa мeдицинcки кaдap, ocoбeнo нa cпeциjaлиcти

Здравствениот сектор се соочува со загуби на медицински персонал, особено на специјалисти кои одат во приватниот сектор или заминуваат...

More Articles Like This