August 14, 2020, 3:23 am

ЗЛАТНА ЗОРА ГИ ОТСТРАНИЈА ОД ПАРЛАМЕНТОТ: Од говорница повикаа да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот

Поврзано

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан...

Уaпceни 6 700 дeмонcтpaнти на пpoтeстите во Белорусија

Белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека синоќа се yaпceни уште 700 дeмонстранти, на четвртиот ден од пост-изборните пpoтести,...

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...
- Advertisement -

Да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот, повика пратеник од Златна зора Константинос Барбарусис за време на денешната расправа во грчкиот парламент, додека по барање на претседателот на парламентот и со согласност од останатите партии, Златна зора нема да учествува во останатиот дел од седницата.

– Бидејќи политичкото раководство на земјата не носи закони во интерес на нацијата, туку за личен интерес, го повикувам военото раководство на земјата да ја почитува дадената заклетва и да ги уапси премиерот Алексис Ципрас, Панос Каменос и Прокопис Павлопулос за одвраќање на ова предавство. Вашите глави во Преспа. Вашите глави во Преспа, рече пратеникот од Златна зора на крајот од неговиот говор во парламентот и предизвика реакции кај претставниците на останатите партии, кои го осудија ставот на Барбарусис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, прв реагираше претседателот на парламентот Никос Вуцис, кој рече дека Златна зора повика на воен пуч и побара партијата да биде отстранета од расправата.

– Денес во грчкиот парламент паднаа маските. Политичката сила Златна зора која секако во парламентот дојде 3-4 пати со глас на одредени наши сонародници директно повика на пуч врз политичкиот систем, врз демократскиот политички систем, повика на воен пуч, секако со согласност од мнозинството на пратеничката група на Златна зора, рече Вуцис.

Претседателот на парламентот побара ниту еден пратеник од Златна зора да не добие право на обраќање за време на седницата, „бидејќи од грчкиот парламент треба до народот да се испрати порака на обединетост, демократија и суштинска политичка конфронтација и паралелно порака на осуда на фашизмот и неговите изразувачи кои сакаат да ја создадат оваа атмосфера“.

Ова објаснување на Вуцис беше прифатено од останатите партии, со исклучок на Златна зора.

Пратениците од Златна зора, откако беа исклучени од расправата во парламентот, излегоа пред парламентот и им се придружија на групата демонстранти што од утрово „го бранат грчкиот карактер на Македонија“.

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This