Знае дека му се ближи крајот: Заев сака да ја искористи дупката во Деловникот и без рaсправа да остане уште неколку месеци на власт

Поврзано

(Видео) Николоски: „Дaли Заев peши дa ja иcкopиcти пpoмeнaтa нa имeтo зa дa бидe ocлoбoдeн oд kpивичнo гoнeњe?“

Дали Зоран Заев реши да ја искористи промената на името за да биде ослободен од кривично гонење?, прашува портпаролот...

Кабинетот на Пендаровски со реакција за изјавата на Мицкоски

Ставовите на претседателот Стево Пендаровски за настаните од 27 април се кристално јасни на македонската јавност и тие воопшто...

Додека граѓаните молат за вакцини Заев и Филипче беа фатени со рацете во медот, Клинички ќе се изгради но само со претходно предложен реален...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ги посети жителите на градот Делчево. При посетата беше дадена и изјава во...
- Advertisement -

Провидна е играта на премиерот Зоран Заев со барањето да се гласа доверба на владата. Веќе на сите им е јасно дека Владата пука по сите шавови, тенкото парламентарно мнозинство се рони.

Затоа ПР тимот на Заев му смислува „генијален“ потег за да добие уште неколку месеци власт а тоа е да бара гласање за доверба на владата. Законски ова е можно, но мотивите се далеку подблабоки.

Заев веќе ги има дисциплинирано непослушните или пак ги има „купено“ со некое директорско или советничко место. Непослушни засега се ЛДП и Павле Трајанов но со нив и онака е лесно. За „немирните“ од на ДУИ задолжени се Али Ахмети и Артан Груби.

Згора на тоа, Заев сака да го искористи отсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој е позитивен на корона и кој секојдневно го окрупнуваше опозицискиот блок против Заев.

Во ваква ситуација , Заев сака да го искристи членот 217 од Деловникот според кој доколку премирот самиот побара гласање на доверба на владата да нема три дена расправа туку веднаш да се прејде на гласање.

Заев можеби и ќе успее да си обезбеди уште некој месец власт, но на сите им е јасно дека рокот на употреба на оваа власт одамна е истечен.

Latest News

(Фото) Стефковски: Кyлтуpнo-иcтopиcкoтo нacлeдcтвo вo Гaзи Бaбa пpoпaѓa

Културно-историското наследство во Гази Баба пропаѓа!, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гази Баба, Бобан Стефковски. -Тажен пример на загрозеност на...

More Articles Like This