ЗНАЧАЈНА ПОБЕДА НА КАРПОШ СОКОЛИ ПРОТИВ ФМП

Поврзано

ВАРДАР ДОБИВА ЗAСИЛУВАЊЕ?: На „црвено-црните“ ќе им се придружи поранешниот српски репрезентативец

Европскиот шампион, РК Вардар во наредниот период ќе се обиде да го доведе поранешниот српски репрезентативец Марко Вујин. Новиот сопственик,...

ШОК ВО ФОРМУЛА 1: Првиот човек на Мерцедес изненадно се повлече од Формула 1 тимот

Првиот човек на Мерцедес, Тото Волф е главна вест низ медиумите во Германија, откако изненадно се повлекува од позицијата...

ДОБРА ВЕСТ ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ФУДБАЛОТ: Премиер лигата наскоро ќе ја продолжи сезоната

Англиските клубови во Премиер лигата се согласија да ја продолжат сезоната по средината на јуни. Во овој случај, првенството...

Кошаркарите на Карпош Соколи забележаа значајна победа во дуелот против ФМП со што ги зголемија своите шанси за опстанок во регионалната АБА лига.

karpos-640x294

На натпреварот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во рамките од 21.коло, екипата на Карпош Соколи го победи ФМП со 88-81 дури по продолжението откако регуларниот дел заврши нерешено 75-75.

Кај „соколите“, за кои ова беше шеста победа во низа на домашен терен, најефикасен беше Драган Лабовиќ со 21, додека Доминик Мавра постигна 18 поени.

Вчера се одиграа и средбите Крка – Мега Лекс 73-82 и Морнар – Цедевита 74-79.

Денеска на програмата се три дуели. Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром гостува во Љубљана кај Олимпија на натпреварот кој ќе се игра во терминот од 21 часот.

Претходно ќе играат Игокеа – Задар и Партизан – Црвена Звезда.

Колото ќе биде комплетирано во понеделник со средбата Цибона – Будуќност.

Табела: Црвена Звезда 20-0 (победи-порази), Цедевита 15-6, Партизан 15-5, Будуќност 14-6, Цибона 11-9, Карпош Соколи 9-12, Олимпија 9-11, Игокеа 9-11, ФМП 8-13, Морнар 7-14, Мега 7-14, Крка 7-14, МЗТ Скопје 6-14, Задар 6-14.

Актуелно

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА СВЕТСКА БАНКА: 130 илјади граѓани во земјава ги демнее сиромаштија

Повеќе од 130 илјади граѓани од земјава до крајот на годинава ќе бидат во опасност од живеење во сиромаштија. За...

(Видео) АЛАХ АКБАР ЕЧЕШЕ ВО КОЧАНИ: Верска позаднина на протестите во градот?!

Алах акбар ечеше по улиците во Кочани попладнево. Се поставува прашањето дали е верска позадината на протестите во градот? Првичните  информации со кои располага Инфомакс...

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Покрај препораките за избори Комисијата за заразни болести ќе предложи продолжување на вонредната состојба

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата продолжување на вонредната состојба во пресрет на најавената седница на Советот за национална безбедност, што...

РАБОТАТА ИЗЛЕГУВА ОД КОНТРОЛА: Коронавирусот во Македонија зеде 4 нови жртви

Во последните 24 часа регистрирани се 52 нови случаи на заболени од Ковид-19 во земјава. Резултатот е добиен по изработени 661 тест. Распоред по градови: Скопје...

СЕ ВРАЌААТ РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ?!: Еве што предлага Комисијата за заразни болести

Неофицијално, ТВ21 дознава дека во последните 24 часа бројот на заболени од коронавирус е над 50. Заменик министерот за здравство, Арменд Арслани, за ТВ21 изјави...

Повеќе вести