ЗНАЧИ КОЈ ГО ОРГАНИЗИРАЛ 27-МИ?: Билал Касами открива дека Али Ахмети и Зоран Заев знаеле за настаните на 27-ми април!

  • October 27, 2017
  • Коментари

Jас нема да му простам на премиерот ако знаел. А, знаел зошто тој договорил со Ахмети да не биде во Собранието дента. Тој воопшто не ни кажа што се спрема, кажа Билал Касами , лидерот на движењето „Беса“ во гостување на Канал 5, во врска со случувањата во македонскиот парламент на 27 април, годинава.

-Ние кога завршиме, ни кажаа дека можеме да си одиме, и затоа се повлековме полека и си заминавме од Собранието. Во истиот момент тие држеа прес конференција, а во тој момент влегоа демонстрантите. Ние не знаевме што се случува надвор. Ако се гледа целата снимка, а мислам дека тоа е намерно монтирано, дури и специјалците не притрчаа зошто и тие не знаеа што се случува. Можеше да се избегне целата таа работа, се знаеше дека се собираат демонстратнтите околу 6, односно времето кога го избираа спикерот, вели Касами.

Тој посочи дека се изиграни од СДСМ. Вели дека „Беса“ дала потписи без никакви усови, но Зоран Заев го заборавил тоа и се здружи со Али Ахмети.

Според Касами, Зоран Заев требаше да биде доследен на неговите политики и затоа очекувањето на „Беса“ било дека ќе имало реформска влада за да се даде придонес за новите реформи, а не со сегашните министри на ДУИ, кои според Касами немаат ни „Р“ од реформите.

Претходно «
Следно »