ЗОРАН ЗАЕВ ЛАЖЕ ДЕКА СЕ СРЕТНАЛ СО ТРАМП: Заев и свитата го бркале Трамп по ходници, на крајот напрвиле една матна фотографија!

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

ВМРО-ДПМНЕ: Лaгитe на Заев се плаќаат со човечки живoти

СДСМ се тотално одлепени од реалноста. Нивната нова нормалност се руши како кула од карти. Народот веќе не им...

ЗАРАДИ ПOCЛEДИЦИТE ПPEДИЗВИКAНИ ОД KOВИД-19: Владата се зaдoлжи за нови 160 милиони евра

Владата ја донесе Уредбата со законска сила за задолжување на Република Македонија кај Европската Унија преку инструментот Макро–финансиска поддршка...

Македонската влада веќе неколку дена ја крие информацијата за тоа дали Заев и дефинитивно ќе се сретне со претседателот на САД Доналд Трамп, против кого навиваше, откако замина во Њујорк

 

Според познавачите на приликите, ваквата пракса може да значи три работи. Или се работи за безбедносни причини, или Заев впрочем нема да се сретне со Трамп а ја лаже јавноста, или средбата воопшто не е потврдена.

Од она што можевме да го видиме од кратката и бенигна информација на Владата денес, Зоран Заев, наводно се сретнал со Доналд Трамп, но познавачите на дипломатијата и протоколот коментираат, дека самата фотографија која ја лиферуваа провладините медиуми, всушност укажува на тоа дека Заев воопшто не разговарал со Трамп, или ако разменил неколку збора, тоа било чисто од куртоазност, за што коментираат, Трамп нејверојатно не ни знае со кого се поздравил.

Експертите коментираат дека се работи за фотографија „направена во лет“, коментирајќи дека Заев и неговата придружба најверојатно го бркале Трамп по ходниците на зградата на ОН, а кога конечно успеале да го стигнат, Заев се поздравил и тука е направена и матната фотографија. Од самиот израз на лицето на Трамп може да се заклучи дека претседателот на САД воопшто не знае со кого се поздравува, и дека е фатен во „препат“.

Колку за споредба, дипломатскиот протокол наложува по средба или разговор, официјалните фотографи или пак придружниците во делегациите да направат фотографија помеѓу соговорниците, на која се ракуваат, гледајќи во камерата, нешто што не е случај тука.

Денес, Трамп имаше средба и со премиерот на Израел Бенџамин Нетанјаху, а разликата во организирана средба и бркање по ходници е очигледна.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести