ЗОРАН ИЛИОСКИ: Ова е политички прогон и она што се случи вчера е долевање масло на огнот на тој сомнеж

Поврзано

(Видео) Не ја менувајте земјата, сменете ја влacтa

Кандидатот за пратеник во изборната единица 6 на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска на својата фејсбук страница сподели видео обраќање во...

ВМРО-ДПМНЕ се обврзува дека ќе инвестира во спортистите

Се обврзуваме на развој на ловот и риболовот. Ова е гранка која опфаќа голем број граѓани кои се занимаваат...

На денешната седница на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Зоран Илиоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ рече дека ова е осмо барање по ред за земање на имунитет на опозициски пратеник. А, веројатно како што веќе тргнале ќе има и други барања. И како да не се роди сомнеж во независноста на судството, т.е. обвинителството.

„Кога пред година ипол немаше индиции за сторено кпивично дело сега наеднаш индициите се појавија. Кажете ми како да не се сомневаме дека ова не е класичен притисок на опозициските пратеници. Кажете ми како ние како опозициски пратеници утре ден кога ќе излеземе на говорница кога треба да браниме или да напаѓаме некој говор или некој предлог закон, ќе треба да пазиме што зборуваме за да не добиеш кпивична пријава. Пази што зборуваш, да не ти го одземеме имунитетот“ – нагласи Илиоски.

Илиоски дури потенцираше можеби одземањето на имунитетот е казна зошто не гласале за двотретински закони. Освен тоа што имаат оправдан сомнеж дека ова е политички прогон и она што се случи вчера е долевање масло на огнот на тој сомнеж.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести