October 27, 2021, 5:05 am

Зошто Израел co нajмнoгy вakциниpaнo нaceлeниe e ceга пpв пo бpoj нa нoвoзapaзeни?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Израел со денови има дневно повеќе од 10.000 нови случаи на Ковид-19. Дури денеска беа помалку новоинфицирани – 884. Министерството за здравство објави 11.246 нови инфекции во четвртокот вечерта на околу 145.000 тестови извршени претходниот ден, или 7,9% од тестираните беа позитивни – највисокиот процент од почетокот на пандемијата.

Според меѓународните извештаи, Израел е на прво место во светот по бројот на нови дневни случаи по глава на жител во последните седум дена, пишува „Ерусалим Пост“.

Со оглед на тоа што Израел е меѓу земјите со најмногу вакцини, се поставува прашањето како сега има најмногу новозаразени.

Почнаа да ги тестираат учениците

Експертите веруваат дека скокот на бројот на новозаразени е поврзан со тестирањето на децата дома пред почетокот на учебната година, кое започна во средата. Околу половина од новозаразените биле ученици на возраст под 18 години. Вкупно, беа регистриран повеќе од 40.000 студенти позитивни на коронавирусот. Покрај тоа, околу 57.000 се во изолација, објави Министерството за образование.

Кампањата за тестирање ученици се покажа успешна. Околу два милиони родители ги тестирале своите деца и откриле дека 7.900 од нив се заразени, што значи дека ако одат на училиште, околу 180.000 нивни соученици ќе мора да одат во изолација.

Црвени области

Салман Зарка, израелски експерт за „Ковид-19“, рече дека учениците би можеле уште еднаш да бидат тестирани за антитела по периодот на Големите свети денови, пред да се вратат на училиште во октомври. Целта би била иста – да се регистрира кое од децата е заразено пред да ја пренесат инфекцијата на своите пријатели и наставници.

Израел има 171 црвени области, или места со највисоко ниво на инфекции. Во овие области, средношколците кои се вакцинирани помалку од 70% од учениците, имаат часови преку Интернет.

“Вакцината не е отров. Отровот е вирус”

Премиерот Нафтали Бенет во средата им рече на учениците дека вакцините делуваат и дека тие треба да бидат одобрени за млади на возраст од шест до 12 години во следните два месеци. “Вакцината не е отров. Отровот е вирус. Вакцината само го зајакнува нашето тело во борбата против вирусот”, изјави Бенет.

Израелското Министерство за здравство во четвртокот соопшти дека стапката на коефициентот на преносливост (Р0) во земјата е 1,09. Околу 90.000 граѓани беа заразени, а 1.068 беа хоспитализирани, 673 лица се во сериозна здравствена состојба.

Но, бројот на сериозни случаи продолжува да опаѓа. На почетокот на неделата, имаше 750 на одделот за интензивна нега.

„За прв пат оваа недела, во четвртиот бран, имаше помалку нови критично болни пациенти во споредба со претходната недела“, напиша на Твитер Еран Сегал, биолог што ја советува владата.

„Стапката на репродукција, кога се разгледуваат сериозни случаи, падна под еден и изнесува 0,98“.

Голем број пациенти со сериозна состојба не се вакцинирани

Бројот на пациенти со сериозна состојба кои не се вакцинирани, го надмина бројот на оние кои биле вакцинирани. Во Израел, двете дози ги примиле скоро 5,5 милиони луѓе, а помалку од милион биле невакцинирани. Според Министерството за здравство, 363 пациенти на интензивна нега не биле вакцинирани, а 282 биле вакцинирани. Покрај тоа, 209 невакцинирани лица над 60 години се во сериозна состојба од само 100.000 невакцинирани, наспроти 222 вакцинирани лица од 1,5 милиони вакцинирани.

Според Ворлдометар, во Израел досега се забележани над милион случаи на инфекција со „Ковид-19“, а вкупно 7.129 луѓе починале. Земјата имаше најголем број смртни случаи кон крајот на јануари, кога 101 лице почина во еден ден. За време на тој бран, помеѓу декември 2020 и февруари 2021 година, дневно умирале помеѓу 50 и 100 луѓе. Во овој нов бран, бројот на смртни случаи се движи помеѓу 17 и 55 дневно.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This