Зошто Лила Филиповска ги обожава оризовите палети?

Поврзано

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Светската здравствена организација на Светскиот ден на велосипедизмот порача луѓето повеќе да ги вртат педалите. „Возењето велосипед е добро за...

ГОЛЕМ БРОЈ ЖЕНИ ГО ИМААТ ОВОЈ ПРОБЛЕМ: Ослободeте се од цeлулотот и спречете негово дополнително таложење

Бopбaта со целулитот е најактуелна во пролетните и во летните месеци. Тогаш цeлулитот што се „таложел“ во зимските месеци...

ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради...

Оризови галети –диетална, посна и здрава храна за секој период од денот

Оризовите галети се идеална лесна и брза ужина, која не се расипува и има малку калории. Не содржат масти, туку хранливи материи кои даваат чувство на ситост. Иако не го снабдуваат организмот со огромна количина на витамини минерали, сепак обезбедуваат мали дози на нутритиенти.

Оризовите галети се 100% природни, имаат неутрален вкус и не содржат шеќери. Содржат железо, минерал неопходен за производството на здрави црвени крвни зрнца. Железото го зајакнува одбранбениот систем на организмот и поддржува нормална поделба на клетките. Се препорачува на дневна основа 8 милиграми железо за мажи, 18 милиграми за жени. Во една галета има околу 0,32 милиграми железо. Оризовите галети содржат и цинк и магнезиум.

Калории и масти – Содржат во просек 30 до 60 грама калории, зависно од составот и големината, а скоро и да нема заситени масти во нив. Содржат помалку од 1 грам масти, што ги прави вистински диетален избор. Се чувствувате најадени, а не внесувате калории! Главната дефиниција доколку сакате побрзо да се ослободите од вишокот килограми е да јадете помалку и да вежбате повеќе. Пронајдете ја активноста во која најмногу уживате, јадете помали оброци, одмарајте, пијте доволно вода, бидете трпеливи и упорни и резултатите ќе бидат видливи.

Растителни влакна – Зрната од кои се прават оризовите галети се богати со растителни влакна, токму поради интегралниот ориз од кој се прават. Избилството на растителни влакна во исхраната е поврзано со намалување на ризикот од дијабетес и кардиоваскуларни заболувања. Мажите треба да внесуваат 30-38 грама на растителни влакна секој ден, додека жените 21-25 грама.

Како да се јадат?

Може да се користат како замена за леб, така што комбинирани со некои намази, па дури и друга храна, даваат енергија и овозможуваат одлично извршување на секојдневните работни обврски, што не е чест случај со другите ниско калорични режими на исхрана. Може да се комбинираат со намази од маслинки, посен намаз од леќа, џем од вишни и било што друго.

Одлично се комбинираат со месо и сосови. На вас е да одлучите, со што најмногу Ви одговараат!

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести