September 24, 2020, 9:20 pm

Зошто професорот Христо Мермерски смета дека секоја жена мора да ја јаде оваа салата?

Поврзано

ПИЦА – ПРВ ПАТ БИЛA ПОСЛУЖЕНА НА КРАЛИЦАТА – КАКО НАСТАНА НАЈПОПУЛАРНОТО ЈАДЕЊЕ ВО СВЕТОТ

Пицата е едно од најпопуларните и најомилени јадења на светот. Ја јадеме во ресторани, ја подготвуваме дома, можеме да...

Пчeнкapни мaфини за yтpинcки oбpoк

Брзи и вкусни мафини за доручек. СОСТОЈКИ: 2 мали шолји пченкарно брашно, 1 мала шолја глатко брашно, 1 мала шолја масло,...

Зелник по рецептот на баба

Направете превкусно традиционално македонско јадење кое целото семејство ќе го обожава. За тестото: 500 гр брашно 1 коцка квасец 60-70...
- Advertisement -

Професорот Христо Мермерски е бугарски генетичар, доктор и бивши дипломат во Вашингтон. Специјализирал во Англија, германија и САД. Предавал на 200 универзитети во 63 земји.

Христо Мермерски е човек кој се залага за здрав начин на исхрана. Тој смета дека секоја жена треба да јаде салата од пиперки и лук, или рендан морков и лук.

Според него, ваквата салата ќе и обезбеди на жената здравје, виталност и убавина. Еве го рецептот според кој можете да ја направите оваа лековита салата:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

-свежи пиперки
-магдонос
-лук
-сол
-масло
-оцет

ПОСТАПКА:

1.Пиперките добро измијте ги и испечете ги во рерна на 200 степени 25-30 минути.

2.Потоа пиперките ставете ги во кеса за да омекнат додека да изладат, па излупете ги.

3.Ситно исечкајте го лукчето и свежиот магдонос. Измешајте ги со пиперките.

Latest News

Поради дефekт дел од Скопје утре без вода

Од ЈП Водовод и канализација известуваат дека на ден 25.09.2020 (петок) поради уличен дефekт ф – 80 мм., на...

Заврши натпреварот, Шкендија загyби од Тотенхем

Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва зaгуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“ во...

Силен зeмјотрес во Албанија, почувствуван и во Мaкедонија

Во 21:21 по локално време, земјотрeс во Албанија на 29 km југозападно од Елбасан, 9 km североисточно од Лушње (Lushnjë). Зeмјотресот беше со јачина...

Во Србија и Косово ќе се инвестираат 5 милијарди долари во инфраструктура, ние тука сѐ уште збориме за еден автопат Кичево-Охрид

Претседателот на Комисијата за транспорт и инфраструктура на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на Телма телевизија во дебата со актуалниот министер за транспорт и врски Благој Бочварски,...

(Видео) Свeдоштво на Ромите кои беа пpeтeпани од полицајци во Битола

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле пpeтепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа...

More Articles Like This