April 23, 2021, 12:21 pm

ЗРАЧЕЊЕТО ОД 5Г БИЛО ШТЕТНО: Словенија го прекина воведувањето на 5G технологијата

Поврзано

(Фото) Дpoгa фaтeнa нa пpиcтaништe вo Атина oд ДЕА тpeбaлa дa ce пpeвeзe пpeкy Македонија co вoз?

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, а пријавил дека пренесува индустриски машини за...

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...
- Advertisement -

Владата на Словенија го прекина воведувањето на 5G технологијата.

Amazing Lake Bled In Slovenia

Како што наведуваат медиумите, Владата, по предлог на министерот Руди Медвед, од дневен ред ја отстрани стратегијата на регулаторната агенција AKOS за распределба на фреквенциски спектар за 5G мрежата.

Министерот за словенските медиуми изјави дека прашањата за штетноста на 5G технологијата се легитимни.

Словенија е првата земја во светот која со Уставот ја заштити водата за пиење како човеково право и јавно богатство и со тоа ги укина сметките за вода.

„Со одложување на расправата за 5G технологијата, се остава простор да се истражат сите влијанија на 5G мрежата врз луѓето и околината, и е направен чекор за заштита на здравјето на луѓето и природата“, пренесуваат тамошните власти.

Latest News

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот....

More Articles Like This