August 15, 2020, 2:31 pm

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Поврзано

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година,...

Европа ги зaocтрува мерите, воведени дополнителни огpaничувања поради зголемениот број на зapaзени

Поради новиот бран на коpoнавирусот, напopите за бopба прoтив инфekцијата се удвоени низ целиот свет, а многу земји воведоа...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...
- Advertisement -

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување.

Губењето на чувството за мирис и вкус од неодамна се вбројува меѓу редовните симптоми на коронавирусот, покрај кашлањето и температурата. Новото истражување покажува дека еден од десет пациенти кои ги загубиле овие две сетила, можеби никогаш повеќе нема да ги вратат, пишува Њујорк пост.

Истражувачите собрале податоци од пациенти во Италија и откриле дека 49 отсто од нив целосно ги вратиле мирисот и вкусот по закрепнувањето од вирусот. Од друга страна, десет проценти изјавиле дека им се влошиле симптомите.

Таквото откритие е објавено во списанието JAMA Otolaryngology – Head and Neck Surgery, а истражувачите предупредиле дека илјадници луѓе би можеле да се соочат со здравствени проблеми и последици поради Ковид-19.

Latest News

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до...

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го yбилa, соопшти денеска полицијата на...

Драма во струшко: Ја пpeтeпал сопругата, потоа ја нaпaдал и мајка си

На 14.08.2020 во 23.20 часот во ОВР Струга, 32-годишна жена од струшко село пријaвила дека по кратка рaсправија во семејниот дом била физички нaпaдната...

Во битолско ykpадени 240 тони пченица

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост на ЗК...

More Articles Like This