Зaтвopcки kaзни зa пykaњe нa cвaдби

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По олабавувањето на мерките поврзани со пандемијата со Ковид 19, започна со полн интензитет организирањето свадбени и други свечености, поради што Министерството за внатрешни работи уште еднаш апелира до граѓаните да се воздржат од пукање со оружје и од неовластено организирање огномети, соопштија од ресорното министерство.

Полицијата додава дека пукањето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а паричната глоба за ваков вид прекршок се движи од 200 до 500 евра (член 31).

-Зависно од последиците, пукањето може да претставува и кривично дело „предизвикување општа опасност“, за кое е предвидена и затворска казна од една до пет години (член 288 од Кривичниот законик). На граѓаните, исто така, им се укажува дека свадбените огномети треба задолжително да се пријават во полициските станици или одделенија на подрачјето на кое се организираат, во зависност од нивната категорија, а организаторите навреме да ги преземат пропишаните превентивни мерки за заштита на животот и имотот на присутните на свеченоста, додаваат од тетовската полиција.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This