Зa пpвпaт oд Втората cвeтcкa вojнa: Bo Црна Гора има пoвeќe cmpтни cлyчaи oткoлкy poдeни бeбињa

Поврзано

Pama: JaHша одамна ми покажа мапа со пpoменети граници на 3aпаден Балkaн

Рама вели дека постои мапа во врска со промената на границите на земјите од регионот на Западен Балкан. Тој...

Африм Исмаиловиќ побарал азил, Косово не одговара на барањето за ekcтрадиција

Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство...

HeBoља во паниka: На стадионот во Хумска пронајдена ДHK на една од жр твите

Во криминалната група на Веља Невоља и Марко Миљковиќ наречен Месар, завладела паника. Биле сигурни дека нема да бидат обезбедени...
- Advertisement -

За првпат од Втората светска војна наваму, откако постои статистиката за Црна Гора, во оваа земја се евидентирани повеќе смртни случаи отколку новородени бебиња.

Во 2020 година, која ќе остане запаметена по коронакризата бројот на починати лица е за 196 поголем во однос на новороденчињата се наведува во податоците на црногорската Управа за статистика (МОНСТАТ).

Според МОНСТАТ минатата година биле родени 7.082 бебиња, а починале 7.278 лица. Најновите статистички податоци покажуваат дека меѓу починатите погоелм е бројот на припадниците на  машкиот пол, отколку на жените. Во Црна Гора лани починале 3.907 мажи, наспроти 3.371 припадничка на женската популација.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This