ЗABPШИ ЛИДEPCKATA ВО СОБРАНИЕ: Договор нeмa, Заев ја бара Русковска по секоја цена на местото на Јанева

  • September 11, 2019
  • Коментари

Само 20-тина минути откако новинарите го напуштија Собранието на Р.Македонија револтирани поради односот на политичарите кои ниту еднаш не ги удостоија со брифинг, заврши лидерската средба


Според информациите по крајот на лидерската средба до кои дојде „Инфомакс“, договор помеѓу власта и опозицијата не е постигнат.

Позициите, брифираат нашите извори, остануваат непроменети до завршување на средбата во 03.00 часот утринава. Заев, дознаваме, грчевито се борел за да го задржи влијанието врз обвинителството, а негов пулен останува Вилма Русковска. Ваквата рововска битка на Заев била со цел амнестија за „Рекет“ но и низа други скандали со кои се поврзува власта.

Впрочем, како што информиравме и во текот на ноќта, уште од стартот на преговорите истите се вртеле во круг без вистинска намера да се постигне договор.

По седум часа преговори, средбата во Собранието завршува во 03.00 часот изутрина, без договор.

А.Митовски

Претходно «
Следно »