September 24, 2020, 9:10 pm

Зaeв го лaжe Пендapовски, нeмa мнозинcтвo – Axмети демантиpa дека има договор за Влада

Поврзано

Во Србија и Косово ќе се инвестираат 5 милијарди долари во инфраструктура, ние тука сѐ уште збориме за еден автопат Кичево-Охрид

Претседателот на Комисијата за транспорт и инфраструктура на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на Телма телевизија во дебата со актуалниот министер за...

Ивановски кон Бочварски: Македонија е cлeпо црево на Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слeпо...

(Фото) Нeгрижа на власта на дело: Арената „Филип Втори“ изгледа како да е стадион стар повеќе од 50 години

Негрижата на власта кон државниот имот сѐ повеќе може да се забележи буквално насекаде околу нас. Не само што...
- Advertisement -

Шефот на државата Стево Пендаровски постапува согласно претходната пракса, но не е постигнат договор за коалицирање со СДСМ, велат за Сител извори од преговарачкиот тим на ДУИ.

Изворот вели дека сепак преговорите за ново парламентарно мнозинство меѓу СДСМ и ДУИ продолжуваат и покрај тоа што Пендаровски му го доделува мандатот за составување на Влада на Заев, со што го определува и премиерското место.

Од таму велат, дека по утрешната средба на Ахмети со останатите албански партии работите ќе бидат појасни и не е исклучено по оваа средба да има нов бран на средби меѓу СДСМ и ДУИ.

Претседателот Пендаровски веќе соопшти дека мандатот му го доверува на Заев бидејќи од него бил информиран дека коалицијата „Можеме“ освоила најмногу мандати и е во сериозни преговори за обезбедување на потребното парламентарно мнозинство.

Ваквото известување не наговестува дали Заев зад себе ја има поддршката од минимум 61 пратеник. Имено, коалицијата „Можеме“ има освено 46 пратенички мандати, Заев потврди и соработка со едниот пратеник на ДПА, но се уште му недостасуваат уште 14 народни избраници.

Заев изминативе денови имаше интензивни разговори со Ахмети, но ниту од СДСМ, ниту од ДУИ потврдуваат дали е склучен владин договор, особено какво е решението за премиерското место имајќи предвид дека ДУИ инсистираше на премиер Алабанец, а на маса беше и ротирачки премиер во формат 3+1 година во корист на СДСМ.

Latest News

Силен зeмјотрес во Албанија, почувствуван и во Мaкедонија

Во 21:21 по локално време, земјотрeс во Албанија на 29 km југозападно од Елбасан, 9 km североисточно од Лушње...

Во Србија и Косово ќе се инвестираат 5 милијарди долари во инфраструктура, ние тука сѐ уште збориме за еден автопат Кичево-Охрид

Претседателот на Комисијата за транспорт и инфраструктура на ВМРО-ДПМНЕ вечерва на Телма телевизија во дебата со актуалниот министер за транспорт и врски Благој Бочварски,...

(Видео) Свeдоштво на Ромите кои беа пpeтeпани од полицајци во Битола

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле пpeтепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа...

Ивановски кон Бочварски: Македонија е cлeпо црево на Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слeпо црево на Европа во инфраструктурата,...

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според „Синовак“, освен во Кина, нивната...

More Articles Like This