October 31, 2020, 5:11 am

Зaeднo со нapoдoт ќe ja пoбeдимe мaфиjaтa нa влacтa и ќe дoјдe пpaвдaтa во Македонија

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните утре на пpoтecт пред Регулаторна комисија за енергетика

Поради нeспособноста на владата предводена од СДСМ и Заев граѓаните од ден на ден живеат се посиромашно. Поради неспобноста...

Николocки: Владата тpoши само 8,2 пpoценти од вкупните pacходи за антиkpизни мepки

Значајно прашање се и буџетските расходи или колку ќе троши владата. Вкупните расходи во ребалансот два, односно вториов ребаланс...

Силјановска: “Македонија cпopeд Уcтaв е coцијaлнa дpжaвa, а благодарение на Владата за жал и социјален случај”

Гордана Силјановска Давкова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница на дебатата за ребаланс на Буџетот посочи дека не...
- Advertisement -

Илјадници граѓани уште еднаш на вчерашниот протест го искажаа своето незадоволство кон власта. Луѓето кои вчера присуствуваа на протестот се жртва на власта, односно се предмет на мобинг во јавната администрација, во јавните претпријатија во локалната администрација.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски до власта достави четири барања.

Прво барање е мафијашката власт да си го исполни ветувањето и да дадат можност опозицијата да предложи независен и непристрасен јавен обвинител кој ќе го исече од корен криминалот почнувајќи од првото дело па се до завршувајќи го последното. Без разлика на политичката припадност.

Второ барање под итно да се спречи реваншизмот, да престане реваншизмот притисоците и политичките етикетирања во администрацијата, војската, министерството за внатрешни работи.
„На сите врз кои им е нанесена неправда, без оглед на припадноста и политичката ориентација ВМРО-ДПМНЕ им нуди бесплатна правна помош. Обратете се до нас и тим на адвокати и правници ќе ви помогнат. ВМРО-ДПМНЕ им нуди бесплатна правна помош. Сите оние кои што се чувствуваат обесправено и под притисок се на власта, цел се на реваншизам од власта, ВМРО-ДПМНЕ им стои на располагање за бесплатна правна помош. Обратете се до нас, до нашиот тим на адвокати и правници, но и оние кои што решија да волонтираат токму за вас, да ви помогнат за да и ставиме крај на мафијата и ова безкурполозно однесување на мафијата“, истакна Мицкоски вчера на протестот.

Трето барање е државава во моментов е без Комисија за заштита од дискриминација. Најитно да се формира таа комисија и да се донесе Законот за заштита од дискриминација. Мора оние кои се подложни на уцени, закани да бидат заштитени!

Четврто барање е сите предмети кои се познати во јавноста каде е почувствувано неправда, притисок, уцена и реваншизам, каде правдата не е заштитена, сите предмети за криминал за кои власта сега молчи ќе бидат отворени и предмет на ревизија, а подеднакво ќе биде предмет на анализа и зошто не се постапувало, а требало да се постапува.
„Не може да има владеење на правото ако не се открие кој и зошто ги полнеше кутиите на референдумот, па имавме избирачки места со излезеност поголема од 99%. Не може да има владеење на правото, ако не се открие кој ги слушаше обвинителите и судиите. Сетете се само некако како јавноста да подзаборави на ова слушање на обвинителите и судиите кои што се обелодени на крајот од 2018 година“, рече вчера Мицкоски.
Мицкоски вчера посочи дека не може да има владеење на правото, ако не се откријат имињата на сите оние кои што се инволвирани во „Рекет 1“, „Рекет 2“ од прв до последен да одговараат за тоа што сториле.

Народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата во нашата држава.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This