ЗAKAHИ ОД АТИНА: Варвициотис му пиша на Османи се бара стpoго придржување кон Договорот од Преспа

Поврзано

РИСТЕСКИ РАСПАЛИ ПО ШЕКЕРИНСКА: Радо, ти си срам и мизерија за Македонија и својот народ,

Без ни малку срам ја разрешивте Рашела Мизрахи за прес-конференција пред табла на која пишува “Република Македонија”….Сега многу ме...

ПАНИКА ВО КИЧЕВО: Граѓаните се сомневаат дека се крие вистинската бројка на заразени со Ковид-19

Како што од ден на ден се зголемува бројот на новозарезени лица со Ковид-19 во државава, така расте стравот...

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала го погоди албанскиот град Корча, кој се наоѓа непосредно до...

– Го поздравуваме писмото на алтернативниот министер за надворешни работи до неговиот колега од Македонија за стpoго придржување кон Договорот од Преспа и поддршка за европската перспектива на соседната земја, вели поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега пратеник и надлежен за надворешна политика во СИРИЗА, Јоргос Катругалос, jави дописничката на МИА од Атина.

– Го поздравуваме писмото што, според новинарски информации, го испрати алтернативниот министер за надворешни работи до неговиот колега од Македонија за строго придржување кон Договорот од Преспа и поддршка за европската перспектива на соседната земја. Со интерес ги очекуваме објаснувањата на господинот министер до оние кои веруваа во предизборната демагогија на Нова демократија за отстапки во врска со договорот. СИРИЗА ќе побара писмото да се достави во Парламентот, врз основа на членот 133 од Правилникот, вели Катругалос во пишаната изјава.

Како што соопшти СЕП пред два дена, алтернативниот министер за надворешни работи на Република Грција, задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, преку писмо до вицепремиерот Бујар Османи најави поддршка за европските интеграции на земјава, нагласувајќи дека императив е целосната имплементација на Договорот од Преспа, но најави и билатерална средба меѓу претставниците задолжени за европски прашања на двете земји.

Писмото е одговор на дописот на Османи до Варвициотис во кој му ја честита функцијата и изразува надеж за продолжување на соработката.

Во Грција, веста за писмото од Варвициотис до Османи, ја објавија грчките медиуми, повикувајќи се на медиумите кај нас.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести