Зapaзени 396, пoчинале 15 лица во последното деноноќие

Поврзано

Повторно висока бројка на пoчинaти, регистриран е 171 нов случај на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...

За вakцинaциja пpиjaвeни 303.574 македонски гpaѓaни – вчepa ce вakциниpaлe 14.033 лицa

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на...
- Advertisement -

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-198, Куманово-12, Штип-12, Прилеп-14, Тетово-18, Струга-9, Велес-13, Битола-14, Охрид-11, Кавадарци-13, Гостивар-7, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-3, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-1, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-8, Неготино-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 442 оздравени пациенти од: Скопје-229, Куманово-17, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-14, Велес-17, Битола-11, Кавадарци-28, Гостивар-13, Гевгелија-8, Струмица-6, Крива Паланка-9, Радовиш-4, Кочани-10, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-5, Берово-5, Валандово-2, Виница-3, Кратово-3, Кичево-5, Ресен-2, Неготино-3.

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (82, 70, 85 и 75г), еден од Куманово (60г), еден од Велес (62г), еден од Охрид (61г), три пациенти од Кавадарци (77, 90 и 51г), три од Гостивар (73, 67 и 33г) и два од Виница (54 и 83г). Од нив двајца се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87986, бројката на оздравени пациенти е 69137, на починати е 2672, а бројот на активни случаи изнесува 16177. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38165, активни 9928

• Куманово 4951, активни 470

• Дебар 695, активни 139

• Штип 3417, активни 204

• Прилеп 4430, активни 325

• Тетово 4925, активни 702

• Струга 2115, активни 185

• Велес 2908, активни 380

• Битола 3152, активни 371

• Охрид 2614, активни 425

• Кавадарци 2350, активни 465

• Гостивар 3504, активни 439

• Гевгелија 1234, активни 207 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2443, активни 453

• Крива Паланка 697, активни 99

• Радовиш 665, активни 76

• Крушево 184, активни 31

• Кочани 1673, активни 153

• Пробиштип 471, активни 36

• Демир Хисар 239, активни 29

• Македонски Брод 234, активни 15

• Пехчево 173, активни 25

• Берово 554, активни 65

• Валандово 323, активни 32

• Виница 472, активни 62

• Делчево 708, активни 229 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 206, активни 14

• Свети Николе 1060, активни 71

• Кичево 1641, активни 191

• Ресен 688, активни 125

• Неготино 1095, активни 231 (174 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2192 теста се преку: ИЈЗ-538, ЦЈЗ Скопје-78, Авицена-226, Биотек-180, МАНУ -108, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Систина со PCR метода -191, лабораторија Лаор –75, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-30, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -554, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 425.888 тестирања на Ковид -19.

Latest News

Повторно висока бројка на пoчинaти, регистриран е 171 нов случај на ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.357 тестирања, а...

More Articles Like This