ИВАНКА ТРАМП ПОД ИСТРАГА НА ФБИ: Ќерката на Трамп под истрага на ФБИ поради злоупотреба на службената положба

Поврзано

Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера...

Регистрирани два зeмјoтpecи во Кина

Земјотрес со јачина од 5,1 степени денеска го потресе североисточниот кинески град Тангшан, соопштија локалните власти. Потоа е регистриран уште...

Трамп потврди дека САД извршиле кибep нaпaди врз Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Вашингтон пост потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади...

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп која е и негова советничка во Белата куќа, е под истрага на ФБИ поради сомнителен договор направен за хотел во Канада за кој се смета дека има елементи на злоупотреба на службената положба.

Станува збор за хотел отворен во Ванкувер со брендот на организацијата Трамп кој е изграден во 2017 година непосредно откако Доналд Трамп ја презеде претседателската функција. Хотелот е инвестиција на малезискиот тајкун Џо Ким Тиа кој исто така лиценцирал спа центар наречен „Иванка Спа“ како дел од договорот за лиценцирање и маркетинг.

Контра-разузнавачкото одделение на ФБИ ја истражува Иванка за можна поврзаност со влијание на странски сили преку бизнис договорот за добивање на политичко влијание во Белата куќа.

Во јуни 2017 година од Трамп организацијата соопштија дека од овој договор заработиле 5 милиони долари за лиценци и 20 илјади долари за менаџерски услуги. Тие не го поседуваат директно посочениот хотел туку групацијата Holborn која ја води бизнисменот Тиа, а вложени се вкупно 360 милиони долари

Актуелно

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на СДСМ Зоран Заев и имало...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

Повеќе вести