ИВАНОВ БАРА ОДГОВОРНОСТ ЗА НЕРЕГУЛАРНОСТИТЕ: Меѓународните институции да ги земат во предвид нерегуларностите!

Поврзано

Македонија ја затвора границата со Србија и Косово?

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму...

Кочан и Поповски завршија во изолaција, имале контакт со зaболениот зaтвореник

Во зaтворот во Идризово регистриран е првиот зaтвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај зaразениот од вирусот, во...

Кичеец повикан во полициска станица да даде изјава за снимките со Дака

Зоран Милески – Кичеец попладнево бил во полициската станица Карпош, каде бил повикан да даде изјава за снимките во...

Држава не се води со слободно и неовластено толкување на Уставот и законите на Република Македонија, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој во денешното обраќање до нацијата оцени дека на вчерашниот референдум народот го отфрли Преспанскиот договор.


-Oчекувам набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР сериозно да ги земе предвид приговорите околу нерегуларностите на одредени избирачки места. А на оние кои се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија и непринципиелно заземаат страна им порачувам да ги почитуваат меѓународните конвенции за дипломатски односи. Не може оние кои имаат демократски дефицит да наметнуваат решенија спротивни на суверената волја на македонскиот народ, рече претседателот Иванов во обраќањето по вчерашниот референдум.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести