August 13, 2020, 3:16 pm

ИВАНОВ СО ИЗВЕСТУВАЊЕ ПО КОНСУЛТАЦИИТЕ: Мандатот ќе го добие оној кој ќе достави доказ дека има 61 пратеник!

Поврзано

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за...

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...
- Advertisement -

По остварените консултации сакам да известам дека мандат за состав на нова Влада ќе добие партијата или Коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието, со други зборови- прво потврда и доказ за мнозинство, па потоа мандат за составување на нова Влада во согласност со член 90 од Уставот на РМ.

mkd-305679

Ова го истакна претседателот Ѓорге Иванов, по остварените консултации со раководството на БЕСА, ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и додаде дека што и да се случи, тој ќе постапува во интерес на државата и граѓаните на Македонија.

-Веќе 2 ипол години минуваме низ длабока политичка криза. Неодамна се одржаа и долгоочекуваните избори за кои се надевавме дека ќе дадат излез од ваквата состојба, но наместо конечно да почне да се разрешува, истата влезе во нова фаза. Изминативо период се изнаслушавме разни толкувања на Уставот, секој го толкува онака како што сака или како што му одговара, потенцираше Иванов.

Јас како претседател, додаде тој, дадов заклетва дека ќе го почитувам Уставот и законите, а Уставот ја одразува нашата автентична македонска реалност.

-Не само што не може да се толкува според нечии партиски желби и интереси, туку според Уставот се мери и се друго. Членот 90 е јасен- претседателот на РМ е должен во рок од 10 дена од конституирањето на Собранието, мандатот за состав на Влада да го довери на кандидат на партија, односно партиите кои имаат мнозинство во Собранието. Го искористив уставното право и обврска, водејќи се од Уставот и по извршените консултации на 9 јануари 2017 година, мандатото му го доделив на Никола Груевски, со тоа го испочитував Уставот и останав доследен и на досегашната практика.

14 КОМЕНТАРИ

Latest News

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за...

Во „Пoштa“ пoвeќe не мoжaт да се плaќaaт cмeтки, нитy дa ce иcплaќaaт пeнзии и coциjaлна пoмoш

Поради пропаѓањето на „Еуростандард банка“, платниот промет е во „Македонски пошти“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека не може да...

24 гoдишниk од Свети Николе ykpaл пет пyшkи, пиштoл и околу 50 парчиња мyнициja

Надворешната канцеларија за kpиминалистички работи Свети Николе поднесе кривичнa пpијава против М.М.(24) од Свети Николе, поради постоење основи на coмнение за сторено kpивично дело...

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски. Пред нешто повеќе од...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

More Articles Like This