ИВЗ ЌЕ ДОБИЕ ИНСПЕКЦИЈА ОД ЗАЕВ: Заев праќа трудова инспекција кај поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи!

Поврзано

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските...

Државните институции се во контрола на верските заедници. Ние не сме надлежни ниту посакуваме, ниту пак Уставот дозволува да се инволвираме во внатрешните процеси на избори и именувања во верските заедници. Тоа не значи дека е некој надвор од законот. Има неколку процеси отворени. Има и процеси во Стразбур. Ова ќе го сфатам како повик државата да го изврши својот дел од надлежностите за правичност.

 

Трудовата инспекција ќе добие налог од мене лично како премиер да ги провери овие аспекти, ќе постапиме во делот што е наша надлежности – изјави вчера премиерот Зоран Заев откако пратеникот од СДСМ и поранешен новинар, Мухамед Зекири, на пратенички прашања го праша, зошто поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, е недопирлив за органите, иако, рече тој, работи незаконски.

-Реџепи успева да опстојува и покрај стотиците скандали кои го следат. Прави се само не тоа што треба да го прави и тоа што го проповеда верата. Груевски, мафијата и Мијалков беа 10 години и до скоро режим за Македонија, тоа што е за Албанците Сулејман. Отиде до таму што го благослови Груевски. На власт во ИВЗ е врати во 2007 година на насилен начин со калашникови и закани. Го смени уставот на ИВЗ и се постави за доживотен претседател. Од тогаш ИВЗ ја има претворено во свој пашалук – рече Зекири.

Според него ИВЗ им наплака визи на верниците за аџилак во Саудиска Арабија, иако оваа земја ги дава визите бесплатно.

– 2.000 аџии секоја година заминуваат за Саудиска Арабија. Годинава секој верник треба да плати по 4.100 евра. Ова е највисоката цена. Цената е зголемена во споредба со минатата година. Во Албанија на пример се наплаќа по 3.500 евра. Дали трудова инспекција некогаш ќе влезе во ИВЗ да провери дали оваа институција им плаќа инвалидско и пензиско осигурување на имамите? Со години се жалат дека тоа не се прави. Дали финансиска полиција ќе влезе некогаш да провери на кој начин се финансира ова институција и на кој начин менаџира со парите на верниците? – праша Зекири.

Според него ИВЗ има голем имот кој го дава под закуп, но една цена наплаќа преку каса прими, а друга цена преку тефтер.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести