Ивона Талевска вели дека не била виновна, ама морала така да каже

Поврзано

ПАНДОВ РАСПАЛИ-БАРА ОСТАВКИ ВЕДНАШ: После денешниов црн понеделник прва работа што треба да се направи во Македонија е итно распуштање на комисијата за заразни...

Александар Пандов на социјалните мрежи реагираше на денешниот црн биланс од заразени и починати од коронавирус. После денешниов црн понеделник...

СПАСОВСКИ: Негативен сум на Ковид – 19, ќе останам во домашна изолација

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на Феjсбук пред малку напиша дека е негативен на Ковид – 19, но ќе остане...

СТОПАНСТВЕНИКОТ КУЧИ: Мерката за субвенционирање на плата од страна на владата не беше доволна за да функционира бизнисот

Мендерес Кучи стопанственик од Тетово во гостување на телевизија 24 зборуваше за сетот на мерки кои ги донесе Владата...

Иако пред само пет месеци призна вина, новинарката Ивона Талевска вчера на јавна седница во Апелацискиот суд во Скопје негираше каква и да е нејзина виновност за милионското даночно затајување за коешто беше осудена во предметот наречен „Тифани“, јави ТВ 24.

– Јас и ден-денес не чувствувам вина, но поради медиумската хајка, која што трае повеќе од една година, сметав дека признание на вина е најдобро решение. И пред пресудата, јас веќе бев осудена поради јавните и медиумските притисоци, но и од социјалните мрежи. Не сум задоволна со условната казна – вели Талевска.

Одбраната на Талевска се обиде да докаже дека во случајот со даночното затајување имало и застарување на кривичното дело, но и тоа дека имало вулгаризирање на приватноста и интимата на Талевска, со јасна алузија на нејзината долна облека од 500 евра.

Ивона Талевска, за затајување на данок по неколку основи и како физичко лице, но и како сопственичка на фирмите „Смарт центар“ и „Смарт груп“, на 19 февруари оваа година, беше осудена на казна затвор во траење од две години кој нема да го издржи доколку во следните четири години не стори ново кривично дело. Со пресудата таа е обврзана да го врати целиот износ од повеќе од 3,5 милиони денари (57.000 евра).

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести